Κυριακή, 13 Μάιος 2018 15:33
(0 ψήφοι)

Νίκη-τίτλος για τον ΠΑΣ, 1-2 τις Ελπίδες (video-photos)

Ο ΠΑΣ Γιάννινα Β ''βλέπει'' τίτλο, μετά το νικηφόρο πέρασμά του από τις Ελπίδες, επικρατώντας με 1-2 στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Νέων ''Στέφανος Γεράσης'', παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι, ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, κυριαρχώντας στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας πολλές κλασικές ευκαιρίες.

Η ομάδα του ΠΑΣ είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες από το ξεκίνημα, ενώ στο 20΄ ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία, με το σουτ του Τσακανέλη να μπλοκάρεται από τον Γκέλη.

Λίγο αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα και να ανοίξουν το σκορ, με το δυνατό σουτ του Κολόση, έξω από την μεγάλη περιοχή.

Στο 35΄ με νέα ευκαιρία ο ΠΑΣ ''άγγιξε'' το γκολ, με την κεφαλιά του Αργύρη Α. να περνά ελάχιστα πιο πάνω από τα δοκάρια της αντίπαλης εστίας.

Στο δεύτερο μέρος, οι Ελπίδες μπήκαν καλύτερα, ανεβάζοντας τους ρυθμούς, και στο 60΄ κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1, με την κεφαλιά του Δήμα Δ., έπειτα από την εκτέλση φάουλ του Κύρκου.

Ο ίδιος παίκτης μάλιστα στο 67΄ με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεύτερο δοκάρι.

Τα τελευταία λεπτά ανήκαν και πάλι στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, το οποίο τους έδωσε και την νίκη, όταν στο 78΄ ο Στάθης εκτέλεσε το φάουλ και ο Χήτας με κεφαλιά και την μπάλα να κοντράρει, έστειλε την μπάλα  στα δίχτυα.

Με την λήξη της αναμέτρησης όλοι οι παίκτες του ΠΑΣ έγιναν ενα κουβάρι, μιας και η νίκη αυτή τους φέρνει πιο κοντά στην κατάκτηση του Πρωταθλήματος Νέων.

Διαιτησία:Νέος ( Μωυσιάδης –Κόττορος)

Ελπίδες Ιωαννίνων (Κώστας Νάτσης):Γκέλης, Ζάρρας, Χρόνης, Κύρκος, Βουκουβάλας, Σταύρου, Πήλιος, Δήμας Α., Δήμας Δ., Γρηγορίου, Κολέμπας. Ενώ αγωνίστηκαν και οι: Νταϊλανι, Λέζος, Χασάνης, Πολιώνης, Βάρφης, Θάνος.

ΠΑΣ Γιάννινα Β (Αντώνης Δημητρίου): Πέτρος, Γεωργούλας, Κολόσης, Τσακανέλης, Τσιάκαλος, Πατακιούτας, Βλάχος, Πεπόνης, Γούκος, Στεργίου, Αργύρης Α. Ενώ αγωνίστηκαν και οι:Τσίνης, Αργύρης Π., Χήτας, Παΐλας, Βάτσιος, Στάθης, Τζούμας.