Κυριακή, 30 Ιανουάριος 2011 17:36
(1 Ψήφος)

Δεν το ήθελε ούτε ο Θεός! (video)

Ο ΠΑΣ έσωσε την παρτίδα στην εκπνοή με γκολ του Φουρτάδο

Μπορεί να έχει αποδειχθεί ότι το ποδόσφαιρο είναι διαχρονικά δίκαιο ως άθλημα, αυτό που συνέβη όμως σήμερα στο Δημοτικό γήπεδο Ηλιούπολης στον αγώνα της τοπικής ομάδας με τον ΠΑΣ Γιάννινα μπορεί να χαρακτηριστεί ως η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Κι αυτό γιατί το τελικό 1-1 δεν αποδίδει δικαιοσύνη βάσει της εικόνας του αγώνα και αδικεί κατάφορα τον ΠΑΣ Γιάννινα που έπαιξε ποδόσφαιρο, δημιούργησε φάσεις, δεν κατάφερε όμως να φύγει με το «τρίποντο» της νίκης από την ιδιαιτέρως «σκληρή» έδρα της αθηναϊκής ομάδας.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στη μοναδική αξιόλογη φάση που δημιούργησαν να ανοίξουν το σκορ στο 37’ με τον Κρητικό και από εκεί και πέρα επιδόθηκαν σε έναν «κλεφτοπόλεμο» με στόχο να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Από την άλλη, ο ΠΑΣ πίεσε, δημιούργησε ευκαιρίες αλλά δεν είχε σύμμαχό του την τύχη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών για τον «Άγιαξ» μετά από έξι συνεχόμενες νίκες, ωστόσο  δεν είναι ικανή να εκτρέψει τους Γιαννιώτες από την πορεία τους προς της Super League.

Κόντρα στη ροή

Στο πρώτο ημίχρονο επιβεβαιώθηκε απόλυτα ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. Ο ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα ΠΑΣ Γιάννινα, δημιούργησε πλην όμως έχασε δύο σούπερ και άλλη μία πολύ καλή ευκαιρία, κάτι που πλήρωσε στη συνέχεια.

Με έναν Μπακαγιόκο σε απίστευτα κέφια, να κάνει ό,τι θέλει και να περνάει όπως θέλει τους αντιπάλους του, ο «Άγιαξ» είχε στη στατιστική του δύο τετ α τετ (Ντε Βινσέντι, Μπακαγιόκο) που δεν βρήκαν στόχο και έτσι η μαχητική και σκληροτράχηλη Ηλιούπολη τον στρίμωξε. Γιατί με το –και με δόση τύχης- γκολ του Κρητικού στο 37’ οι «κυανέρυθροι» πήγαν στα αποδυτήρια με κεφάλι στο σκορ και κατάφεραν παράλληλα να μουδιάσουν τον ΠΑΣ, κόβοντάς του τη φόρα.

Άγρια ομορφιά

Στο πρώτο 10λεπτο της επανάληψης η Ηλιούπολη αγωνίστηκε με την ώθηση του προβαδίσματος και έδειξε διάθεση να απειλήσει και να καθαρίσει το ματς. Ο επηρεασμένος όμως ΠΑΣ γρήγορα συνήλθε και όσο περνούσε η ώρα τόσο ανέβαζε την απόδοσή του. Ενώ μάλιστα ο Μπακαγιόκο έχασε τη σπιρτάδα του, ο Σκούφαλης πήρε τα πάνω του, ενώ η είσοδος κυρίως του Βαγγελή ανέβασε επίπεδο τους φιλοξενούμενους. Την ίδια ώρα ο Ντεμόλ άλλαξε και το σύστημά του ρίχνοντας στη μάχη και δεύτερο καθαρόαιμο φορ (Φουρτάδο).

Από το 65’ και ύστερα ο αγώνας απέκτησε άγρια ομορφιά, με ομηρικές μάχες σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, μαρκαρίσματα που άγγιζαν τα όρια του αντιαθλητικού και ποδοσφαιρικούς τσαμπουκάδες. Ο ΠΑΣ πίεσε αφόρητα, έχασε κάποιες ευκαιρίες, δεν τα παράτησε όμως και δικαιώθηκε με την ισοφάριση του Φουρτάδο στο 89’.

Το film του αγώνα:

• 22’: Ο Μπακαγιόκο αποφεύγει έναν αντίπαλο, σερβίρει στον Ντε Βινσέντι ο οποίος όμως μέσα στην περιοχή και απέναντι στον Μάραμα σουτάρει άουτ
  • 24’: Φοβερή ατομική ενέργεια του Μπακαγιόκο που δίνει στον Τζάνη, εκείνος στρώνει στον Βάντερσον ο οποίος σουτάρει έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Μάραμα σε εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ.
  • 28’: Φάουλ του Ντε Βινσέντι, σουτ του Τζάνη από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κοντράρει στον Νικολόπουλο και φεύγει κόρνερ.
  • 32’: Ο Μπακαγιόκο περνάει με σούπερ ντρίμπλες δύο αντιπάλους, βγαίνει τετ α τετ με τον Μάραμα αλλά ο πορτιέρο του «Ηλιου» σώζει.
  • 37’: ΓΚΟΛ.Ο Κρητικός κάνει το πλασέ, η μπάλα χτυπάει στον Σικαλιά, κοντράρει στον Κρητικό και καταλήγει στα δίχτυα 1-0.
  • 55’: Σέντρα του Σκούφαλη από δεξιά, κεφαλιά του Τζάνη, η μπάλα άουτ.
  • 65’: Κόρνερ του Σκούφαλη, κεφαλιά του Μπακαγιόκο, λίγο άουτ.
  • 67’: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαγγελή από πλάγια αριστερά, λίγο άουτ.
  • 71’: Σέντρα του Σκούφαλη, κεφαλιά του Φουρτάδο, άουτ.
  • 81’: Σουτ του Βαγγελή μέσα από την περιοχή, ελάχιστα άουτ.
  • 89': ΓΚΟΛ. Σέντρα του Ντάσιου από δεξιά,κεφαλιά του ανενόχλητου Φουρτάδο και 1-1.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Hλιούπολη(Αλέξης Αλεξίου): Μαράμας, Ρουσάκης, Νικολόπουλος, Μπέριος, Λεοντίου, Ουρόσεβιτς, Νιάρος, Στεφανίδης, Θάνος (83' Δημήτρης), Ηλιόπουλος(75' Σικαλιάς), Κρητικός.

ΠΑΣ Γιάννινα(Στέφαν Ντεμόλ): Σικαλιάς, Ντάσιος, Βάντερσον, Κώτσιος, Πάντος, Κεϊτά (65' Βαγγελής), Ανδράλας(83' Τζημόπουλος), Σκούφαλης, Ντε Βινσέντι (65' Φουρτάδο), Τζάνης, Μπακαγιόκο.

Η φάση:

Στο 89’ ο Φουρτάδο ισοφάρισε για τον ΠΑΣ και έσωσε την παρτίδα για τους Γιαννιώτες σε ένα παιχνίδι που ήταν αισθητά καλύτεροι, αλλά έμειναν στην ισοπαλία.

Η διαιτησία:

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Σέγκος.

Πρόσωπο:

Ο Φουρτάδο ήταν το πρόσωπο του αγώνα για τον ΠΑΣ, αφού με το γκολ στο 89’ έδωσε το βαθμό στην ομάδα του.