Σάββατο, 17 Σεπτέμβριος 2011 22:59
(1 Ψήφος)

Οι αγώνες του Σαββάτου σε Α' και Β' Ερασιτεχνική (videos)

Πεδινή –Πέραμα 2-1

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Πεδινή επικρατώντας με σκορ 2-1 του Περάματος. Η ομάδα του Γιάννη Μωραίτη έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο και το σκορ φαντάζει μικρό αφού εκτός των δυο γκολ που πέτυχαν, στην επανάληψη είχαν πολλές ευκαιρίες να πετύχουν και άλλα τέρματα. Από την άλλη πλευρά το Πέραμα δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και μετά από τρείς αγωνιστικές(εκκρεμεί ο αγώνας με το Καλπάκι), είναι χωρίς βαθμό.

Δυνατά μπήκε η Πεδινή στο παιχνίδι και στο 10’ μετά από σέντρα του Τσολάκου, ο Κατσίφας μόνος του μέσα από την μικρή περιοχή πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο 15’ σέντρα του Μάντη, κεφαλιά του Ριστάνη, η μπάλα καταλήγει άουτ. Στο 30’ ο Τσολάκος φεύγει από ελεγχόμενη θέση οφ-σαιντ, πλασάρει τον  Αυγερινό και κάνει το 1-0. Στο 40’ κεφαλιά του Κοκκιάδη, η μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα.

Στην επανάληψη παρά την υπεροχή των γηπεδούχων το Πέραμα κόντρα στην ροή του αγώνα έκανε το 1-1 στο 65’ με τον Ριστάνη. Η Πεδινή αντέδρασε άμεσα χάνοντας ευκαιρίες με τον Κοκκιάδη και τον Τσολάκο, για να έρθει στο 75’ ο Τσολάκος(που πέρυσι αγωνιζόταν στο Πέραμα) και να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Διαιτησία: Κατσικογιάννης (Γούκος-Τίκας Δ.). Ελέγχεται ο Τίκας Δ. για την φάση του 30’.

Πεδινή: Ζαραβέλας, Τσερμντσέλης, Μπλέτσας, Μπίζιος, Οικονόμου, Γραμμόζης (68’ Σιαπλαούρας), Κοκκιάδης, Ντέτσικας (60’ Καλές), Κατσίφας (77’ Παππάς), Σίδερης, Τσολάκος.

Πέραμα: Αυγερινός, Ζήσης, Μόσχος, Τζώρτζης, Κιούσης, Σήτος, Μάντης, Οικονόμου, Ριστάνης, Γιαννόπουλος, Τζάλλας.

Καλπάκι-Ελεούσα 3-2

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που οι δυο ομάδες δεν είχαν να προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο, στην επανάληψη το Καλπάκι ανέβασε στροφές και πήρε την νίκη από την Ελεούσα με 3-2. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 47’ με τον Κατσαβριά, ενώ στο 65’ ένας πρώην παίκτης της Ελεούσας, ο Χολέβας, διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Στο 75’ ο Κατσαβριάς έκανε το 3-0 και κάπου εκεί το Καλπάκι νόμισε ότι τελείωσε το παιχνίδι. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Ελεούσα να ξεκινήσει την αντεπίθεσή της και να μειώσει αρχικά σε 3-1 στο 80’ με τον Πασχάλη, ενώ στο 83’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γεωλδάση από τον Δάρδα, το εκτέλεσε ο Βασιλείου και μείωσε σε 3-2. Στην συνέχεια πίεσαν οι φιλοξενούμενοι χωρίς όμως να μπορέσουν να πετύχουν την ισοφάριση.

Διαιτησία: Κατσουλίδης (Αλεξίου-Κολιάκη)

Καλπάκι: Τσόλας, Ηλίας Μ., Μαρκουλής, Καραγιώργος, Βαζάτης (60’ Μαστραντωνάς), Δάρδας, Δήμητσας (78’  Παπαπαναγιώτου), Καψάλης, Χολέβας, Ηλίας Β. (15΄ Τάλιος).

Ελεούσα: Μούτας, Τζιάφκος (80’ Κιτσάκης), Παππάς, Νάνης, Σοφίας, Λάλος, Γεωλδάσης, Πασχάλης, Ζώτος (60’ Καλέσιος), Βασιλείου, Οικονόμου.

Κρύα-Ροδοτόπι 3-0

Μια εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της Κρύας επικρατώντας 3-0 του Ροδοτοπίου, παραμένοντας έτσι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας το απόλυτο στις νίκες τις τρείς πρώτες αγωνιστικές. Το Ροδοτόπι έκανε φιλότιμες προσπάθειες, όμως έδειξε χτυπητές αδυναμίες στην άμυνα κάτι που θα πρέπει να το προσέξει και να το διορθώσει ο προπονητής κ. Ζώης.

Αρκετά νωρίς άνοιξε το σκορ η Κρύα, αφού μόλις στο 5’ ο Παπαδόπουλος έκανε το 1-0. Στο 40’ ο Λαδιάς Σ. διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Στο 60’ ο Παπαδόπουλος είχε σουτ στο δοκάρι, ενώ στο 70’ ο Μπάγιας με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σταυρόπουλου κάνοντας το 3-0. Ο ίδιος παίκτης (Μπάγιας) στο 85’ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.

Διαιτησία: Τάτσης (Ευαγγελιάς-Χήτος)

Κρύα: Βάσιος, Φιλίππου, Ευαγγελίδης, Τζόκας, Λαδιάς Π., Καζανάς (20’ λ.τ. Ντεμίρης), Κασκάνης (20’ Κολιός), Λαδιάς Σ., Μπάγιας, Παπαδόπουλος (70 ‘Γκόλιας), Δήμος.

Ροδοτόπι: Σταυρόπουλος, Τσακανίκας (46’ Νούσιας), Πάικας, Μέγας, Παπαγεωργίου, Μπόσιας, Μαλάτος, Μπαλομένος (60’ Παππάς), Ανδρέου (75’ Μανούσης), Μπίλης, Τσίος.

Λαψίστα-Ατρόμητος 3-2

Χρειάστηκε να φτάσει η τρίτη αγωνιστική για να μπορέσει η Λαψιστά μετά από δυο συνεχόμενες ισοπαλίες με Κουτσελιό και Ανατολή, να πάρει τους τρείς βαθμούς της νίκης, αφού επικράτησε δύσκολα με 3-2 του Ατρόμητου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 25’ με πλασέ του Νάκου, όμως στο42’ ο Κριβάσης με προβολή έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο ίδιο λεπτό αποβάλλεται με 2η κίτρινη κάρτα από τον Μπαλατσούκα ο Κώστας του Ατρόμητου, άφηνοντας έτσι την ομάδα του να αγωνιστεί για ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες. Παρόλα αυτά ο Ατρόμητος ήταν αυτός που πήρε πάλι κεφάλι στο σκορ στο 68’ με τον Νάκο, όμως κάπου εκεί η κούραση στους νεαρούς παίκτες και η εμπειρία των παικτών της Λαψίστας έπαιξαν σημαντικό ρόλο να γίνει η ανατροπή. Έτσι στο 75’ ο Μάντζαρης ισοφάρισε σε 2-2, ενώ στο 83’ ο Κατσαρός με σουτ έδωσε την νίκη στην Λάψιστα.

Για την διαιτησία του κ. Μπαλατσούκα (Μωυσιάδης-Αντωνίου), εκφράζονται πολλά παράπονα από τον Ατρόμητο κυρίως για την αποβολή του Κώστα.

Λαψίστα: Γαρδίκος, Δάλλας Α.(70’ Τζαλαγιάννης), Δημητρίου Β., Κριβάσης (75’ Πασχάλης), Μπότσιος, Μπεράι, Κατσαρός, Κοσμάς, Μαλέσκος (46’Δημητρίου Α.), Μπάφας, Μάντζαρης.

Ατρόμητος: Νούτσος, Τούσης, Παπαναστασίου, Κώστας, Ζώτος, Γιώτης (71’ Σιχλιμοίρης), Ντίβας (85’ Τσιούρης), Παπαρούνας (87’ Γιόγιακας), Νάκος, Αναστασιάδης, Ζωγράφος.

Μουσιωτίτσα-Ανατολή 0-1

Πολύ καλό παιχνίδι έγινε ανάμεσα στην Μουσιωτίτσα και την Ανατολή με τους «Πόντιους» να παίρνουν σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 0-1 και τους γηπεδούχους να τα βάζουν με την τύχη τους για τις κραυγαλέες ευκαιρίες που έχασαν. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και έχασαν  μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ όταν στο 24’  στο φάουλ του Δόση Γ., η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Στην επανάληψη η Ανατολή πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 70’ ο Κλιτσινάρης Α. με πλασέ έκανε το 0-1.

Ευκαρίες για την Μουσιωτίτσα  έχασαν οι Παππάς, Νικόπουλος Μπίντος, ενώ για την Ανατολή οι Πολυχρονιάδης και Κλιτσινάρης Χ.

Διαιτησία: Πασχάλης (Τσιούρης-Τασούλας)

Μουσιωτίτσα: Κάτσιος, Κίτος Δ.(58’ Νάστος), Μπίντος, Νικόπουλος Π., Δόσης Χ., Αναστάσης, Παπαιωάννου (46’ Κίτσος Χ.), Δόσης Γ.(71’ Ορφανός), Παπαγιαννόπουλος, Παππάς.

Ανατολή: Γιαννούσης, Τσιόστας, Γκαρτζονίκας, Τάτσης,  Τσιούρης, Ρομποτής (89’ Ναούμης), Κλιτσινάρης Α., Κλιτσινάρης Χ.(85’ Κουρής), Τότσικας, Πολυχρονιάδης, Λώλος (46’ Τσαρπέλας).

B Κατηγορία

Ραφταναίοι-Αμπελόκηποι 3-1

Μια ακόμη νίκη την τρίτη στη σειρά πέτυχαν οι Ραφταναίοι αυτή τη φορά επί των Αμπελοκήπων. Αν και η ομάδα του Χρήστου Αντωνίου βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ έδειξε χαρακτήρα και δίκαια έφτασε στην νίκη. Από την  άλλη πλευρά οι Αμπελόκηποι προβλημάτισαν για ένα ακόμη παιχνίδι με την εμφάνιση τους και πρέπει γρήγορα να δείξουν το καλό αγωνιστικό τους πρόσωπο αν θέλουν να πετύχουν τον στόχο τους.

Μόλις στο 2’ οι Αμπελόκηποι άνοιξαν το σκορ με ατομική προσπάθεια και πλασέ του Μπέτση (0-1). Άμεση ήταν η απάντηση των γηπεδούχων στο 9’ όταν ο Σκενατζής με αυτογκόλ έκανε το 1-1. Στο 54’ φάουλ του Τσάλη, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Στο 74’ ο Αναγνώστου εκμεταλλεύτηκε την σύσχυση στην άμυνα των Αμπελοκήπων και με πλασέ έκανε το 2-1. Στις καθυστερήσεις ο Μπαλαούρας ανατράπηκε από τον Μπάλλα, πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον αμυντικό των φιλοξενουμένων, το πέναλτι το εκτέλεσε ο Τριμέρης διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Διαιτησία:
Γιώτης (Κόλλιας-Κυριαζή). Παράπονα από την διαιτησία εκφράζονται από τους Αμπελόκηπους.

Ραφταναίοι: Φράγκος, Περόνης, Καλαμπόκης, Φράγκος Ι.(82’ Τζοιράνι), Φάης, Τριμέρης, Κώστας (46’ Κουτσούμπας), Μπουρνάκας, Αναγνώστου, Λέτσιος, Θεοδωράκης (46’ Μπαλαούρας).

Αμπελόκηποι: Πάνος, Γκούντας, Κεχαγιάς (46’ Στούκας), Βλαχιώτης, Μπάλας,Καλογέρης, Ρακίπι, Σκενατζής, Μούλιας (60' Θάνος), Μπέτσης, Τσάλης.

Καστρίτσα-Σερβιανά 1-1

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι Καστρίτσα και Σερβιανά μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις αφού το τελικό σφύριγμα του διαιτητή τους βρήκε ισόπαλους 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27' με τον Μπούνα, για να ισοφαρίσουν τα Σερβιανά στο 88' με τον Σαββίδη με εκτέλεση φάουλ. Να σημειώσουμε ότι οι δυο ομάδες είχαν από μια κόκινη κάρτα για την Καστρίτσα ο Βλαχόπουλος, ενώ για τα Σερβιανά την κόκκινη πήρε ο Τσάλιος Ν., ο οποίος ήταν στον πάγκο της ομάδας του.

Διαιτησία: Σπυρογιώτης (Λάμπρου-Πολίτης)Καστρίτσα: Κατσίλας Δ., Κατσίλας Ε.(75' Τζίμας), Κολιούσης, Κατέρος, Μπίνας, Χαμπίμπης, Οικονόμου (70' Τσίλης), Βλαχόπουλος, Γκαρόζης (60' Κύρκος), Τσιάκος.

Σερβιανά: Ρούκης, Χήτας Κ.(75' Νικολάου), Ντρής, Τζαχρήστας, Χήτας Λ., Κωσταγιάννης, Τσάλιος , Σββίδης, Αγραφιώτης, Χατζηπαντελίδης, Τσέλιος (70' Γκουγιάννος).

Επιμέλεια: Χρήστος Καλύβας

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 18 Σεπτέμβριος 2011 02:07