Δευτέρα, 28 Σεπτέμβριος 2015 04:59
(9 ψήφοι)

Βελισσάριο πέντε αστέρων (video)

Καταιγιστικός ήταν ο ΑΟ Βελισσαρίου στο χτεσινό παιχνίδι με το Κουτσελιό καθώς επικράτησε με το εμφατικό 5-0 απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε απώλεια βαθμών μέχρι αυτή την αγωνιστική, πετυχαίνοντας μάλιστα ένα εκπληκτικής ομορφιάς γκολ με σκόρερ τον Γιαννάκη.

Η ομάδα του Ανέστη Ζώη επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, δείχνοντας από νωρίς ότι ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3’. Ο Βαρτζιώτης εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Τσιουλάης επανέφερε με γυριστό και μετά την απομάκρυνση των αμυντικών του Κουτσελιού κατέληξε στον Γιαννάκη που με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0.

Το Κουτσελιό προσπάθησε να απαντήσει στο γρήγορο γκολ, αλλά απείλησε ελάχιστα την εστία του Βελισσαρίου και είχε καλύτερη στιγμή την κεφαλιά του Μιχάλη στο 23’ με τον πορτιέρο του ΑΟΒ να μπλοκάρει.

Στο 36’ οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ και από τα καλύτερα που έχουν μπει στο τοπικό μας ποδόσφαιρο τα τελευταία χρόνια. Ο Σταμούλης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά στρώνοντας από την άλλη πλευρά στον Γιάννακη και αυτός με ένα ασύλληπτο κεραυνό έκανε το 2-0, βάζοντας παράλληλα τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση του ΑΟΒ.

Στο ίδιο τέμπο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο με τον ΑΟΒ να έχει τα ηνία του παιχνιδιού. Στο 58’ οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον Σταμούλη που εκμεταλλεύτηκε ασθενή απομάκρυνση των αμυντικών του Κουτσελιού και με κοντινό σουτ έκανε το 3-0.

Μπορεί ο νικητής του παιχνιδιού να κρίθηκε πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ωστόσο ο ΑΟΒ δεν κατέβασε στροφές και πέτυχε άλλα δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 81’ ο Γιαννόπουλος με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ασωνίτη ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ ο Νούγιας στο 85’ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία να χριστεί κι αυτός σκόρερ.

Το τελικό 5-0 πέτυχε στο 88' ο Σταμούλης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής.

Διατησία: Νέος ( Ράπτη – Χαρίσης)

Βελισσάριο (Ζώης): Μάντζιος, Γεωργούλης, Ασωνίτης, Τσουλιάης, Σήτος, Κολιός, Βαρτζιώτης (75’ Νούγιας), Γιαννόπουλος, Γιαννάκης (70’ Λώλης), Γιαννάκης, Σταμούλης, Παπαναγιώτου (80’ Στόλης).

Κουτσελιό (Γκούρας): Παπαδημητρίου, Τούσης (60’ Κακαράντζας Α.), Συμεωνίδης, Κρανάς (74’ Τσακμάκης), Μιχάλης, Πεπές (66’ Κακαράντζας Μ.), Αναγνωστόπουλος, Μπούλτης, Μπλέτσας, Δάσκαλος Ι., Παράσχης.