Σάββατο, 03 Σεπτέμβριος 2016 21:06
(3 ψήφοι)

Παλικαρίσια πρόκριση η Κρύα, 1-2 στο Πέραμα (photos)

Σπουδαία και ψυχωμένη πρόκριση πήρε η Κρύα, η οποία παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και με αριθμητικό μειονέκτημα, επικράτησε με 1-2 της Προοδευτικής Περάματος στο γειτονικό ντέρμπι στο "Γεώργιος Πρίσκας" και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών της ΕΠΣΗΠ. Πρόωρος αποκλεισμός για το Πέραμα που πλέον στρέφει την προσοχή του στο πρωτάθλημα και το ντέρμπι της πρεμιέρας με την Ανατολή.

Το παιχνίδι ήταν ματσάρα, ένα πραγματικό ντέρμπι και σε καμία περίπτωση δεν φάνηκε η διαφορά κατηγορίας που χωρίζει τις δύο ομάδες μετά τον περσινό υποβιβασμό της Κρύας στην Β Ερασιτεχνική. Η Προοδευτική είχε τις πιο κραυγαλέες ευκαιρίες στο παιχνίδι, ωστόσο η Κρύα πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Η πρώτη φάση του αγώνα ήταν για το Πέραμα στο 9' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπάγια, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Τζάλλας με εξαιρετική μεταβίβαση βρήκε τον Παπαδόπουλο και αυτός έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Δούβλη.

Η Κρύα από την πλευρά της έφτασε μια ανάσα από το γκολ με κεφαλιά του Μπαμπούλια Η. μετά από φάουλ του Κατσαρού, όμως ο Παίδαρος με εντυπωσιακή εκτίναξη κράτησε ανέπαφη την εστία του. Δύο λεπτά αργότερα ο διαιτητής Κατσικογιάννης καταλόγισε πέναλτι σε κράτημα του Δούβλη πάνω στον Μπάγια. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπάγιας που το κέρδισε, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Δούβλη Χ. που έσωσε αποκρούοντας σε κόρνερ.

Ο πρώην επιθετικός των τμημάτων υποδομής του ΠΑΣ Γιάννινα βρέθηκε αφύλακτος στο 36' μέσα στην περιοχή της Κρύας μετά από ωραία ατομική ενέργεια και σέντρα του Τσάμου από αριστερά, όμως παρότι ήταν εντελώς αφύλακτος, η κεφαλιά του ήταν αδυνάμη και ο Δούβλης μπλόκαρε εύκολα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μπούκας βγήκε τετ α τετ με τον Παίδαρο, ξεπέρασε τον τερματοφύλακα της Προοδευτικής, όμως την τελευταία στιγμή ο Φαρμάκης έβαλε την προβολή και έσωσε την ομάδα του από σίγουρο γκολ. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου το Πέραμα στάθηκε άτυχο καθώς η καρφωτή κεφαλιά του Τσάμου μετά από κόρνερ του Παπαδόπουλου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της Κρύας.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης το Πέραμα προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ που θα του έλυνε τα πόδια, όμως στο 47' ο Διονάτος σπατάλησε τεράστια ευκαιρία στέλνοντας από κοντά την μπάλα άουτ και ενώ ο τερματοφύλακας Δούβλης ήταν εξουδετρωμένος.

Στο 53' ακυρώθηκε γκολ της Κρύας με τον Κατσαρό με τον διαιτητή Κατσικογιάννη να δείχνει πως ο σκόρερ χρησιμοποίησε το χέρι του στο κοντρόλ της μπάλας. Στο 55' ο Μάντζαρης έκανε ωραία ενέργεια από αριστερά, όμως ο Παίδαρος μπλόκαρε το σουτ του.

Το σκορ άνοιξε στο 63' όταν ο Μπάγιας ανατράπηκε από τον Κοσμά και ο διαιτητής Κατσικογιάννης καταλόγισε πέναλτι, απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, που σημειωτέον είχε και τον περισσότερο κόσμο στις κερκίδες. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλάντης Ζήσης που νίκησε τον Δούβλη και έκανε το 1-0. Οι διαμαρτυρίες των παικτών της Κρύας συνεχίστηκαν και μετά το γκολ με αποτέλεσμα ο Νεκτάριος Κοσμάς να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη.

Θα περιμένε κανείς με το προβάδισμα στο σκορ και αριθμητικό πλεονέκτημα πως το Πέραμα θα είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, όμως η παθιασμένη Κρύα δεν παρέδωσε τα όπλα και με δύο γκολ σε ένα δεκάλεπτο έκανε την ανατροπή και πήρε την πρόκριση. Στο 68' ο Κατσαρός εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο "γιατρός" Βαγγέλης Σήτος με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Παίδαρο ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και στο 73' με αντεπίθεση του Μπούκα που κέρδισε τις μονομαχίες από το κέντρικό αμυντικό δίδυμο του Περάματος, ωστόσο σούταρε άστοχα. Το γκολ της πρόκρισης ήρθε τελικά για την Κρύα στο 78' με σκόρερ τον Ηλία Μπαμπούλια που υποδέχτηκε εξαιρετικά σέντρα του Σήτου, κατέβασε με το στήθος και με γωνιακό σουτ νίκησε τον Παίδαρο για το 1-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτησία: Κατσικογιάννης (Τάτσης - Λιόντος)

Προοδευτική Περάματος (Αποστόλης Τόλης): Παίδαρος, Ντόβας (61' Ζήσης Χ.), Τζάλλας, Ζήσης Φ., Φαρμάκης, Στόλης, Παπαδόπουλος (81' Πεχλιβάνης), Μαργώνης, Μπάγιας, Τσάμος (73' Κουκλίδης), Διονάτος.

ΠΑΟ Κρύας (Χρήστος Αγγέλης): Δούβλης Χ., Μαραγκός, Δούβλης Ο., Κοσμάς, Σήτος, Κύρκος, Μπαμπούλιας Η., Κατσαρός, Μάντζαρης (84' Διαμάντης), Μπούκας (90' Κατράνας), Στεφάνου.