Κυριακή, 21 Μάιος 2017 17:30
(2 ψήφοι)

Κορίτσια-παλικάρια, η Προοδευτική στα ημιτελικά του κυπέλλου 2-1 τον Ατρόμητο (video)

Σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησαν η δύναμη και το πάθος για τη νίκη, η γυναικεία ομάδα της Προοδευτικής παρότι αγωνίστηκε για μισή ώρα με δέκα παίκτες, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 από τον Ατρόμητο (ομάδα Α’ Εθνικής) και μαζί την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Πριν πούμε για τον αγώνα να καυτηριάσουμε την συμπεριφορά μερίδας φίλων του Ατρομήτου, οι οποίοι από την αρχή μέχρι και το τελευταίο λεπτό έβριζαν με χυδαίες φράσεις τόσο τον διαιτητή του αγώνα, όσο και την δεύτερη βοηθό. Δυστυχώς παντού είτε σε ανδρικό, είτε σε γυναικείο θα υπάρχουν αυτοί.

Στον αγώνα η ομάδα του Χρήστου Ράπτη είχε καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο και μόλις στο 9’ η Ράπτη βρέθηκε σε θέση βολής και με πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 30’ η Ράπτη έκανε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Ατρόμητου με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια της Αργυριάδη.

Στο 31’ και πάλι η Ράπτη που ήταν πηγή κινδύνων για τον Ατρόμητο, έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

Στο 34’ σουτ της Κριεζή μπλοκάρει την μπάλα η Συμεωνίδη.

Στο 38’ ο Ατρόμητος είχε δοκάρι με το σουτ της Γατούδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος άρχισε να πιέζει την Προοδευτική για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 51’ μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο, όταν η Σκουλακαρίτη εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 60’ η Ράπτη με ωραία προσπάθεια και σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Αργυριάδη κάνοντας το 2-0 για την Προοδευτική.

Στο 63’ η Προοδευτική έμεινε με δέκα παίκτριες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα της Παπαδημητρίου.

Στο 73’ ο Ατρόμητος κέρδισε έμμεσο μέσα στη μεγάλη περιοχή του Περάματος, η Σκουλακαρίτη πάτησε την μπάλα στην Μυλωνά και αυτή με σουτ μείωσε σε 2-1.

Η πίεση του Ατρόμητου ήταν ασφυκτική στο 82’ σουτ της Ξυλαρδιστού μπλόκαρε την μπάλα η Συμεωνίδη.

Στο 88’ σουτ της Σκουλακαρίτη η μπάλα λίγο άουτ.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τα κορίτσια του Χρήστου Ράπτη να πανηγυρίζουν έξαλλα την πρόκριση, μια πρόκριση που την αφιέρωσαν στο πρόεδρο Κώστα Παύλου που είχε την ονομαστική του εορτή.

Διαιτησία: Μπαίλης (Φραγκούλης-Κούτρα) ΕΠΣ Πρέβεζας.

Προοδευτική: Συμεωνίδη, Πελεκούδα, Σαμουηλίδου, Νικοπούλου, Λέντη, Παπαδημητρίου, Σκούρου, Τσέλιου (57’ Γρίβα), Ράπτη (92’ Τσιούρη), Μήτα, Ντόκου (68’ Υφαντή).

Ατρόμητος: Αργυριάδη, Σκουλακαρίτη, Γατούδη (92’ Αποστόλου), Βλασσοπούλου, Μυλωνά, Ξυλαρδιστού, Κριεζή, Κάδδη, Κριεμπάρδη, Κοπέλου (58’ Γεωργοπούλου), Σύρμη (85’ Παπαθεοδώρου.