Σάββατο, 28 Οκτώβριος 2017 20:27
(2 ψήφοι)

Καθάρισε νωρίς η Ελεούσα, 0-5 το Βελισσάριο (video)

Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκρισή της στο κύπελλο επί του Ασβεστοχωρίου η Θύελλα Ελεούσας επικράτησε στο γήπεδο της Λιμνοπουλας του Βελισσαρίου 0-5 ανεβαίνοντας 17 βαθμούς της Hall Of Brands Α Ερασιτεχνικής.

Η ομάδα του Πέτρου Κοντοδήμα έδειξε από την αρχή τις «ορέξεις της και πριν κλείσουμε το 20λεπτό είχε πετύχει ήδη τα τέσσερα από τα πέντε τέρματα. Μόλις στο 6' ο Οικονόμου πάσαρε στον Βελτίστα και εκείνος με πλασέ έκανε το 0-1 για τη Θύελλα.

Πριν προλάβει να αντιδράσει ο ΑΟΒ ήρθε και το δεύτερο γκολ για την Ελεούσα δευτερόλεπτα μετά την επίτευξη του πρώτου όταν o Βελτσίστας έκανε τη σέντρα και ο Πότσης με πλασέ πέτυχε το 0-2. Στο 14΄ ο Βελτσιστας έκανε τη σέντρα και ο Γρίβας με ωραίο πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πεπόνης σέντραρε και ο Βελτσίστας με «τακουνάκι» έκανε το 0-4.

Μετά το τέταρτο γκολ της Ελεούσας ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά. Το Βελισσάριο είχε ένα καλό σουτ με τον Νούτσο στο 25' ενώ στο 33΄μετά από μπαλιά του  Βελτσίστα η μπάλα πήγε στον Οικονόμου, αλλά εκείνος σούταρε άστοχα. Στο 36' ο Μαργωμένος απέκρουσε φάουλ του Βελτσίτσα, όμως στο 38' δεν μπόρεσε να αποτρέψει το πέμπτο γκολ όταν ο Οικονόμου Π.  εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Οικονόμου Γ.  με κεφαλιά διαμόρφωσε το 0-5.

Στην επανάληψη η Θύελλα έκανε συντηρηση δυνάμεων και αν και δημιούργησε λίγες ακόμα ευκαιρίες δεν πέτυχε άλλο γκολ. Στο 61' ο Πότσης έκανε τη σέντρα και ο Γρίβας πήρε την κεφαλιά, όμως μπλόκαρε ο Μαργωμένος, ο οποίος αντέδρασε σωστά και στο 68' σε σουτ του Μιχαήλ.

Ο πορτιέρο του ΑΟΒ έσωσε την ομάδα του από έκτο γκολ εκ νέου σε δύο περιπτώσεις σε δύο σουτ του Βελτσίστα στο 69' και το 72'.

Το μόνο που είχε να επιδείξει ο ΑΟΒ ήταν ένα καλό φάουλ του Κατσούδα στο 75΄και ένα σουτ του Φατσάλη στο 86' το οποίο έδιωξε ο Γεωλδάσης Γ.

Διαιτησία: Μπόσιας (Κοττόρος - Αντωνίου)

Βελισσάριο (Δογορίτης): Μαργωμένος, Νούτσος, Λύγκας, Αναστασόπουλος, Κακογλέπης, Κατσούδας, Φατσάλης, Ζαμπέτας, Κοσμάς (11΄ Καχριμάνης (63΄ Γούκος), Θεοδώρου, Χατζηπαντελίδης.

Ελεούσα (Κοντοδήμας): Γεωλδάσης Γ., Γιώτης, Μητρογιάννης (46΄ Μπανδέλης), Οικονόμου Γ.,  Γεωλδάσης Π.,  Πότσης, Πεχλιβάνης, Πεπόνης (65΄ Κωνσταντινίδης), Βελτσίστας, Οικονόμου Π.  (46΄ Τσίκας), Γρίβας (65΄ Μιχαήλ).

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 29 Οκτώβριος 2017 08:57