Παρασκευή, 12 Ιανουάριος 2018 00:39
(3 ψήφοι)

Πρόκριση με...ξέσπασμα!

Το ξέσπασμα που έψαχνε εδώ και καιρό μετά τα συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος επιβλήθηκε με το εντυπωσιακό 4-0 του Λεβαδειακού και πήρε με εμφατικό τρόπο την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Δύο γκολ ο σούπερ Κόντε και από ένα Τζημόπουλος και Γαρουφαλιάς.

Ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 3-5-2, δίνοντας για πρώτη φορά γάντια βασικού στον Κώστα Περιστερίδη, ο οποίος επανήλθε μετά τον σοβαρό του τραυματισμό το περασμένο Μάιο με τη ρήξη χιαστών. Την τριπλέτα στα στόπερ αποτελούσαν οι Σκόνδρας, Τζημόπουλος και Μιχαήλ, την δεξιά πλευρά κάλυπτε ο Αποστολόπουλος και την αριστερή ο Μπουκουβάλας. Γαρουφαλιάς και Γιάκος ήταν στα αμυντικά χαφ και μπροστά τους ο Βιδάλ, ενώ το δίδυμο στην κορυφή της επίθεσης αποτελούσαν οι Μπετρά και Κόντε.

Χωρίς συγκινήσεις το πρώτο μισάωρο

Το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις. Ο ΠΑΣ μπήκε ορεξάτος και προσπάθησε να φανεί απειλητικός, κυρίως μέσα από στημένες φάσεις. Στο 5’ ο Σκόνδρας βρέθηκε σε θέση βολής και απείλησε τον Σωτηρίου, όμως υποδείχτηκε σε θέση offside.

Ο Λεβαδειακός είχε κλείσει καλά τους χώρους στο πρώτο εικοσάλεπτο και έπαιζε έξυπνα στις αντεπιθέσεις με τον δραστήριο Σουμπίνιο. Ο παίκτης του Λεβαδειακού απείλησε στο 9’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 14’ έβγαλε ωραία τον Μπελγκαζουανί στην κόντρα, με τον τελευταίο να προσπαθεί να «κρεμάσει» ανεπιτυχώς τον Περιστερίδη.

Ο ΠΑΣ συνέχισε να κρατάει τα ηνία της αναμέτρησης και μετά το εικοσάλεπτο και όσο περνούσε η ώρα η πίεση του προς την εστία του Σωτηρίου αυξάνονταν.

Δύο γκολ σε εκρηκτικό 8λεπτο

Η ροή του παιχνιδιού άλλαξε ακριβώς με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα μέσα από μια στημένη φάση. Συγκεκριμένα στο 30’ ο Βιδάλ εκτέλεσε κόρνερ και ο Τζημόπουλος, ο οποίος είχε προωθηθεί για τη φάση, με πολύ όμορφη προβολή έστειλε τη μπάλα αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι κι από εκεί στα δίχτυα του Σωτηρίου για το 1-0.

Ο ΠΑΣ είχε ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα και πλέον είχε τη ψυχολογία με το μέρος του. Στο 33’ ο Βιδάλ σούταρε, χωρίς όμως να βρει στόχο, ενώ στο 37’ ο Κόντε έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Σωτηρίου, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μπετρά δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.

Ότι στέρησε η τύχη στη φάση του δοκαριού, το πέτυχε ο Ισπανός επιθετικός του ΠΑΣ ένα λεπτό αργότερα. Στο 38’ Βιδάλ και Γιάκος συνδυάστηκαν όμορφα, ο Γιάκος άνοιξε δεξιά στον Αποστολόπουλο, αυτός  έκανε ένα πολύ καλό παράλληλο γύρισμα και ο Κόντε με έξυπνο κοντινό πλασέ έκανε το 2-0 δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στους Ηπειρώτες μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Με σκορ πρόκρισης πλέον ο ΠΑΣ και τη ψυχολογία στα ύψη συνέχισε να ψάχνει κι άλλα γκολ προκειμένου να εξασφαλίσει από το πρώτο μέρος την πρόκριση. Και παραλίγο να το πετύχει στο 41’ όταν ο Κόντε με ωραία ασίστ έβγαλε τον Μπετρά στην αντεπίθεση με τον Γάλλο επιθετικό να σουτάρει με δύναμη και τον Σωτηρίου να αποκρούει και να σώζει τον Λεβαδειακό από το τρίτο γκολ.

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον ΠΑΣ να προηγείται με 2-0 και να έχει βάλει από το πρώτο μισό τις βάσεις για την πρόκρισή του.

Σούπερ Κόντε και πάλι

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο προπονητής του Λεβαδειακού Ζοζέ Ανιγκό προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, ρίχνοντας τον Ιωαννίδη, ο οποίος είχε μια ευκαιρία στο 53’ μετά από σέντρα του Ντιόγκο. Οι παίκτες του ΠΑΣ έκαναν διαχείριση χρόνου και ο ρυθμός ήταν αρκετά πεσμένος. Όσο περνούσε η ώρα ο Λεβαδειακός προσπαθούσε να πάρει μέτρα και να γίνει απειλητικός, αλλά δεν τα κατάφερε έχοντας μόνο κάποια μακρινά άστοχα σουτ, κυρίως με τον Σουμπίνιο.

Η υπόθεση πρόκριση οριστικοποιήθηκε στο 79’ όταν ο Μπουκουβάλας πάσαρε στον Κόντε και ο Ισπανός επιθετικός με ωραίο δεξί πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου για το 3-0, βάζοντας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα την σφραγίδα του στην πρόκριση των Ηπειρωτών.

Μετά το τρίτο γκολ του ΠΑΣ ο Λεβαδειακός πέταξε «λευκή πετσέτα» στο ματς και τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το «κερασάκι στην τούρτα» το έβαλε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Γαρουφαλιάς πετυχαίνοντας το τέταρτο γκολ του ΠΑΣ. Ο Μανθάτης έκανε την κίνηση από δεξιά και με ωραία ασίστ πάσαρε στον Γαρουφαλιά, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του Γιάννη Πετράκη.

Ο ΠΑΣ προκρίθηκε στα προημιτελικά και περιμένει πλέον να μάθει τον επόμενο αντίπαλο του στην κλήρωση της Δευτέρας στα γραφεία της ΕΠΟ.

Διαιτησία: Μάνταλος (Χουσκόγλου - Βασιλόπουλος

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Γαρουφαλιάς, Γιάκος (85' Χαλκιαδάκης), Βιδάλ, Μπετρά (75' Σολτάνι), Κόντε.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Σωτηρίου, Τριποτσέρης, Αντιλέχου, Λεονάρντο (46' Ιωαννίδης), Φαβάρο, Ντιόγκο (69' Ζαραδούκας), Καλτσάς, Μητρόπουλος, Μπελγκαζουανί, Σουμπίνιο (83' Καθάριος), Γιακουμάκης.