Σάββατο, 28 Ιανουάριος 2012 20:56
(3 ψήφοι)

3-2 η Κρύα "γκρέμισε" από την κορυφή τους Μικρασιάτες (video)

Πέντε γκολ, ισάριθμες κόκκινες, φάσεις εκατέρωθεν και ένταση μετά το τέλος της αναμέτρησης συνέθεσαν το σκηνικό του ντέρμπι κορυφής της 19ης αγωνιστικής της Α' κατηγορίας μεταξύ Κρύας και Μικρασιατών.

Το τελικό 3-2 υπέρ των γηπεδούχων επέφερε αλλαγή σκηνικού στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού ο ΠΑΟ Κρύας μετά τη νίκη του επί της Α.Ε.Μ. φιγουράρει πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας μς 44 βαθμούς αφήνοντας στη δεύτερη θέση την ομάδα της Μπάφρας με 43.

Το αναιμικό πρώτο ημίχρονο σε τίποτα δεν προδίκαζε τα όσα θα επακολουθούσαν στην επανάληψη, όπου οι περίπου 300 φίλοι του ποδοσφαίρου που συγκεντρώθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο της Κρύας παρακολούθησαν ένα από τα πιο συναρπαστικά σε εξέλιξη ματς.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Στο α' ημίχρονο η Α.Ε.Μ. χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση εκμεταλλεύτηκε μια λάθος έξοδο του Βάσιου στο 34' και με πλασέ του Νταλάκα πήρε προβάδισμα στο σκορ. Η απάντηση της Κρύας ήρθε λίγα λεπτά αργότερα όταν ο Παπαδόπουλος έπειτα από κάθετη πάση του Διονάτου βγήκετε τετ- α- τετ με τον τερματοφύλακα της Α.Ε.Μ. Γκιζά αλλά πλάσαρε πάνω του.

Στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και στα πρώτα δέκα λεπτά ο Παπαδόπουλος αστόχησε τρεις φορές από ευνοϊκή θέση. Η Α.Ε.Μ. χωρίς να απειλήσει καθόλου κρατούσε το υπέρ της 0-1 μέχρι που στο 74' ο διαιτητής Μπούμπας απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Λιαπάκη για δυνατό μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου.

Η ομάδα του Νίκου Γκούρα εκμεταλλεύτηκε άμεσα το αριθμητικό της πλεονέκτημα και με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών έφερε "τούμπα" το ματς. Πιο συγκεκριμένα, στο 77' ο Μπάγιας με κοντινό πλασέ έφερε το ματς στα ίσα, για να έρθει τρία λεπτά αργότερα ο Θάνος με κοντινή κεφαλιά να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους με 2-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό, η Α.Ε.Μ. έμεινε με 9 παίκτες στο 82' λόγω αποβολής του Διαμαντόπουλου για διαμαρτυρία, ωστόσο στο 87' ο Μπούσης κόντρα στη ροή του αγώνα ισοφάρισε σε 2-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από πλευράς φιλοξενούμενων.

Το φινάλε όμως επεφύλασσε κι άλλες συγκινήσεις, καθώς στο 90' η Α.Ε.Μ. διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι όταν ο πορτιέρο των γηπεδούχων Βάσιος μπλόκαρε την μπάλα προ του Νταλάκα βρίσκοντας παράλληλα και τα πόδια του επιθετικού των Μικρασιατών, φάση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες του ποδοσφαριστή της Α.Ε.Μ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο, ο επονομαζόμενος και "Μπόμπαν", Βασίλης Παπαδόπουλος, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο επιθετικός της Κρύας βρέθηκε μέσα στην περιοχή σε θέση πλάγια δεξιά και με ένα υπέροχο πλασέ έγραψε το τελικό 3-2 που έφερε την ομάδα του στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο διαιτητής κ. Μπούμπας στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού απέβαλλε με 2η κίτρινη κάρτα τον Νταλάκα, διότι ενώ είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ, αυτός συνέχισε την προσπάθεια του και έβαλε γκολ.

Η ένταση που ακολούθησε μετά το τέλος του παιχνιδού είχε ως αποτέλεσμα να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Παπαδόπουλος διότι απώθησε βίαια αντίπαλο και συγκεκριμένα τον Κουμπή.

Διαιτησία: Μπούμπας (Τάτσης- Παπαδημητρίου). Να σημειώσουμε αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα και ο Πάνος Λαδιάς από την Κρύα.

ΠΑΟ Κρύας (Νίκος Γκούρας): Βάσιος, Ζάραγκας (35' λ.τρ. Λαδιάς Σ.), Δούβλης (65' Φιλίππου), Θάνος, Λαδιάς Π., Γκόλιας, Κολιός, Δήμος, Ντίνος (52' Μπάγιας), Παπαδόπουλος, Διονάτος

Α.Ε. Μικρασιατών (Νίκος Κύργιος): Γκίζας, Μωραΐτης, Διαμαντόπουλος, Αξιούργος (80' Σωτήρης), Λιαπάκης, Ντάκης, Αναγνωστόπουλος (44' λ.τρ. Δάλλας), Μπούσης, Νταλάκας, Κουμπής, Τσόκας (50' Πάτσης).