Κυριακή, 10 Φεβρουάριος 2019 19:17
(1 Ψήφος)

Νίκη ελπίδας για τον Αετό, 1-0 τα Πράμαντα

Αν και μετά από καιρό, ο Αετός Νήσου, πέταξε ψηλά αφού επικράτησε με 1-0 της Α.Ε. Πραμάντων για την 18η αγωνιστική της Α΄ ερασιτεχνικής και κατάφερε να ξεπεράσει τον αντίπαλο του και να φτάσει τους 10 βαθμούς, εν αντιθέσει με τα Πράμαντα που παρέμειναν κολλημένα στους οκτώ.

Το ματς είχε γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να έχουν πάθος για τη νίκη.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Κώστα Γεωργάκη υπερτερούσε στα σημεία και έχασε 2-3 καλές στιγμές με κορυφαία αυτή του 23΄ όταν ο Λιόντος έκανε την σέντρα, ο Ορφανός πετάχτηκε για την προβολή στην μικρή περιοχή αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Στο 34΄ καταγράφηκε άλλη μια καλή στιγμή όταν ο Μπούτζας βρέθηκε σε θέση βολής έξω από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Τσαμητρόπουλου.

Στην επανάληψη το ματς είχε καλύτερο ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να απειλήσουν στο πρώτο δεκάλεπτο.

Όμως από το 55΄ ο Αετός ήταν αυτός που πήρε τα ηνία του αγώνα και απείλησε με τους Καλλούλι και Πολύζο στο 58΄ ενώ στο 68΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπίλη ο Γκόντζος έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 72΄τα Πράμαντα έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ζάννη για εξύβριση στο βοηθό κ. Γκέλη.

Το Νησί έτσι, πήρε περισσότερο χώρο και στο 76΄ ο Γκόνζτος εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα και με πλασέ έκανε το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γρίβας έκανε την σέντρα σουτ με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 88΄ η Α.Ε.Π. λίγο έλειψε να ισοφαρίσει όταν ο Ντόβας εκτέλεσε φάουλ, ο Ορφανός έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Διαιτησία: Ντάρας (Γκέλης-Αλεξίου).

Νησί: Τσαμητρόπουλος, Κονδύλης, Γρίβας, Κοτσίνας, Χήκας, Μάτσιας, Πολύζος, Στογιάννης, Γκόντζος, Μπίλης, Καλλουλι (89΄Χριστογιώργος).

Πράμαντα: Μίσσας, Μπούτζας, Τσάντας (62΄Καραφλιάς), Ντόβας, Μαραγκός, Ζάννης, Μπάφας (46΄ Χήρας), Μασούρας, Ορφανός (78΄ Λιανός), Λιόντος, Δόσης.