Πέμπτη, 07 Μάρτιος 2019 17:30
Αξιολογήστε αυτό το άρθρο
(1 Ψήφος)

Με τις Νέες Τρικάλων στο κύπελλο Κορασίδων η Ανατολή

Με τις Νέες Τρικάλων κληρώθηκε να αγωνιστεί η νεανική ομάδα του Α.Ο. Ανατολής στο Κύπελλο Κορασίδων της Ε.Π.Ο.

Η Γυναικεία Ομάδα των Ιωαννίνων με μέσο όρο ηλικίας τα 14,5 έτη είναι η μόνη ομάδα από την περιοχή της Ηπείρου που δήλωσε συμμετοχή στο Κύπελλο Κορασίδων.

Τοποθετήθηκε στον 2ο όμιλο μαζί με τις ομάδες της Θεσσαλίας:

Νέες Τρικάλων

Ελπίδες Καρδίτσας

Α.Ε. Λάρισας

Βόλος 2004

Οι ομάδες της Θεσσαλίας έχουν μεγάλη παράδοση στο Γυναικείο Ποδόσφαιρο καλλιεργώντας το συστηματικά για πολλά χρόνια και με πολλές διακρίσεις.

Πέρυσι οι Νέες Τρικάλων έφτασαν μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης όπου ηττήθηκαν από την ομάδα του Μεσολογγίου. Φέτος δε, πρωταγωνιστούν αήττητες στον όμιλό τους στη Γ’ Εθνική.

Ο αγώνας θα είναι μονός (νοκ άουτ) και διεξαχθεί στην πρωτεύουσα της Θεσσαλίας. Είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή 17-03-2019 αλλά θα αλλάξει η ημερομηνία διεξαγωγής λόγω του ότι και οι δυο ομάδες έχουν υποχρεώσεις για τη Γ’ Εθνική.

Το Κύπελλο Κορασίδων αντικατέστησε από πέρυσι το Κύπελλο Γυναικών.

Ο σκοπός του είναι να συμβάλλει στην περαιτέρω ανάπτυξη του Γυναικείου Ποδοσφαίρου βάζοντας τα νεαρά κορίτσια σε πρωταγωνιστικό ρόλο.

Το νεανικό σύνολο των Ιωαννίνων θα συμμετάσχει στο Κύπελλο Κορασίδων παράλληλα με τις υποχρεώσεις του στη Γ’ Εθνική Γυναικών.

Το Κύπελλο Κορασίδων διεξάγεται σε 5 φάσεις.

Στις δυο πρώτες φάσεις θα διεξαχθούν αναμετρήσεις εντός ομίλων με αγώνες νοκ άουτ στο γήπεδο της ομάδας που κληρώνεται πρώτη εντός ομίλων.

Η 4η και 5η (ημιτελική και τελική) φάσεις θα διεξαχθούν το πρώτο τριήμερο του Ιουνίου.

Οι ενδεικτικές ημερομηνίες των αναμετρήσεων ενδεικτικά:

1η φάση, προκριματική: 17-03-2019

2η φάση, προκριματική: 14-04-2019

3η φάση, προκριματική: 12-05-2019

4η φάση, ημιτελική: 31-05-2019

5η φάση, τελική: 02-06-2019

Το Κύπελλο Κορασίδων αποτελείται από 6 ομίλους:

1ος όμιλος Αετοί Θεσσαλονίκης 2015 Άρης Θεσσαλονίκης Βασίλισσα Θράκης Ξάνθης Δόξα 2016 Δράμας Μέντεκας Καλαμαριάς Καστοριά

2ος όμιλος Α.Ο. Ανατολής Ιωαννίνων Ελπίδες Καρδίτσας 94 Νέες Τρικάλων Α.Ε. Λάρισας Βόλος 2004

3ος όμιλος Εθνικός Καλαμάτας Ίκαρος Πετρωτού Αχαΐας Δόξα Πηγαδακίων Ζακύνθου

4ος όμιλος Εθνικός Πειραιώς Νέες Ατρομήτου 2018 Α.Ο. Βριλησσίων Περσέας Σύρου

5ος όμιλος Ολυμπιάδα Υμηττού Αθηναϊκή Α.Ε. Αγίου Δημητρίου Αγία Παρασκευή Αργοναύτες Καλύμνου 6ος όμιλος Νέοι Εργοτέλη Βασίλισσα Νότου Ιεράπετρας Α.Ο. Χανιά

Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 07 Μάρτιος 2019 17:36

Σχετικά άρθρα (ανά ετικέτα)

επιστροφή στην κορυφή