Παρασκευή, 08 Μάρτιος 2019 16:18
(1 Ψήφος)

Και φέτος το πρωτάθλημα στο 7ο ΓΕΛ, 2-0 το 1ο ΓΕΛ (video)

Το σχολικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου κοριτσιών κατέκτησε  το 7ο Γενικό Λύκειο Ιωαννίνων, καθώς επικράτησε με 2-0 του 1ου Γενικού Λυκείου στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Λιμνοπούλας, με τους μαθητές και τις μαθήτριες των δυο σχολείων να στήνουν μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το 7ο κατέκτησε και πάλι πέρυσι το πρωτάθλημα στα κορίτσια, επικρατώντας τότε του 5ου ΓΕΛ.

Οι μαθήτριες του 1ου ΓΕΛ το πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν πλην μιας περίπτωσης να πετύχουν κάποιο τέρμα για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, προτού έρθει και το δεύτερο γκολ. Οι μαθήτριες του 7ου πέρα από τα γκολ που πέτυχαν ,είχαν και άλλες καλές στιγμές.

Στο πρώτο μέρος, η Τραικάπη σε δυο περιπτώσεις δεν κατάφερε να χρηστεί σκόρερ. Στο 5’ σε φάση διαρκείας έστειλε άουτ τη μπάλα, ενώ στο 33’ έκανε μια εξαιρετική κούρσα από αριστερά, έκανε το διαγώνιο σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Οι μαθήτριες του 7ου προηγήθηκαν στο σκορ στο 50’ με υποδειγματικό πλασέ της Ρίζου.

Η Σιάση με κεφαλιά στο 55’ έστειλε τη μπάλα άουτ. Το τελικό 2-0 που σφράγισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος από το 7ο ΓΕΛ διαμορφώθηκε στο 62’ με πλασέ της Τραϊκάπη.

Στα τελευταία λεπτά, η τερματοφύλακας Καλογήρου έδιωξε τη μπάλα σε σουτ της Στράτου.

Η λήξη του αγώνα βρήκε τις μαθήτριες αλλά και τους μαθητές του 7ου ΓΕΛ να πανηγυρίζουν την σπουδαία διάκριση για το σχολείο τους, αλλά τα εύσημα φυσικά πήραν και οι μαθήτριες του 1ου ΓΕΛ για το γεγονός ότι έφτασαν μέχρι τον τελικό.

Την απονομή στα δυο σχολεία έκανε ο Διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού Ιωαννίνων Μιχάλης Ράπτης.

Διαιτησία: Βαλάκος (Βαζάτης- Πανταζής)

7ο ΓΕΛ: Δήμου, Τσιώλη, Τσιώνη, Παπακωστίδου, Τραϊκάπη, Δασούλα, Στράτου, Γκαρτζονίκα, Οικονόμου, Μπούκα, Ρίζου.

1ο ΓΕΛ: Καλογήρου, Μπάρλη, Πετάλη, Ευθυμιάδη, Πάνου, Μαλάμου, Μασούρα, Παναγιώτου, Καρανώτα,Σιάση, Φίλη.

Αγωνίστηκαν και οι: Σκανδάλη, Σιώζιου, Σταύρου, Κατσούρα.