Κυριακή, 14 Απρίλιος 2019 23:53
(1 Ψήφος)

Πλησίασε τη δεύτερη θέση ο Βοτανικός, 1-0 την Κόντσικα

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Βοτανικού στο γήπεδο της Λιμνοπουλας επί της Κόντσικάς με 1-0 στο β΄ όμιλο της Β΄ ερασιτεχνικής κατηγορίας και μείωσε την διαφορά από την δεύτερη θέση σε έναν βαθμό.

Σε ένα ματς με λίγες φάσεις πολύ πάθος όμως, ο Βοτανικός προσπάθησε να αιφνιδιάσει στο πρώτο δεκάλεπτΟ, πιέζοντας την αντίπαλη εστία χωρίς αποτέλεσμα.

Ωστόσο και η ΚόντσικΑ δημιούργησε ευκαιρίες με κορυφαία στο 8΄ όταν ο Αναγνώστου έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Ζότα και στο 24΄ όταν ο Αλιγάι βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το σουτ αλλά έδιωξε ο Τόμπρας.

Από την άλλη ο Βοτανικός έχασε ευκαιρίες στο 26΄ με τον Λαλάι με την μπάλα να περνάει άουτ και στο 30΄ και το 32΄ με τους Κοσμά και Καλούδη αντίστοιχα.

Στην επανάληψη η ΚόντσικΑ απείλησε με κάποιες ευκαιρίες στην αρχή με τον Παπανικολάου στο 59΄ , ενώ στη συνέχεια με τον Παντελέων και τον Παπανικολάου στο 70΄ και το 71΄.

Όμως ο Βοτανικός ήταν η ομάδα που βρήκε δρόμο στα δίχτυα στο 83΄ όταν ο Παππάς έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Καλούδης βρέθηκε στο 2ο δοκάρι και με πλασέ στην κλειστή γωνία έκανε το 1-0.

Τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει είχε η Κοντσικά στο 90+3 όταν ο Αλιγάι μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά έδιωξε ο Ζότα σε κόρνερ.

Διαιτησία: Τασιούλας (Αρβανίτης-Αλεξίου).

Ολυμπιακός Βοτανικού: Ζότα, Καλογέρης, Στράτης, Παλιάγκας, Μπαρέκος, Διαμάντης, Καλούδης, Λαλάι, Σταματελάτος, Παππάς, Ζώτος.

ΚόντσικΑ: Τόμπρας, Ζέκιος (89΄ Ζαρογιάννης), Μεχμέται, Κόσμας, Αγγέλης, Παπαγιαννόπουλος, Αλιγάι, Τσανιός, ΑναγνΏστου (46΄ Παπάζης), Παπανικολάου (81΄ Βελογιάννης), Γκουρμπάτσης (58΄ Παντελέων).