Παρασκευή, 13 Σεπτέμβριος 2019 23:42
(1 Ψήφος)

Γιαννίκης: «Πιο δημιουργικοί στο β’ μέρος» (video)

Στο γεγονός ότι η ομάδα έδωσε άλλη ενέργεια στο παιχνίδι της στο δεύτερο ημίχρονο στάθηκε ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα Αργύρης Γιαννίκης μετά το τέλος του νικηφόρου φιλικού αγώνα με τον Ολυμπιακό Βόλου.

Αναλυτικά οι δηλώσεις:

«Γνωρίζαμε ότι ο Ολυμπιακός Βόλου είναι μια καλή ομάδα, έπαιξε και με τον Άρη πρόσφατα και έφερε ισοπαλία 0-0. Μπήκαμε σχετικά  χωρίς ρυθμό στο παιχνίδι και ήταν δύσκολο να τον βρούμε, γιατί είχε πολλές διακοπές από τεχνικά λάθη, από φάουλ, από πλάγια. Παρ’ όλα αυτά καταφέραμε και είχαμε μία ευκαιρία με τον Κρίζμαν και είχαμε και έξι κόρνερ, αλλά χωρίς να δημιουργήσουμε επικίνδυνη φάση για γκολ και είχαμε και το πέναλτι που χάσαμε.

Στο β’ ημίχρονο μπήκαμε από την αρχή πιο δυναμικά. Δώσαμε άλλη ενέργεια στο παιχνίδι μας στο β’ μέρος, από το πρέσινγκ ψηλά βάλαμε δύο ωραία  γκολ, είχαμε καλύτερο ρυθμό, καλύτερες μεταβιβάσεις και ήμασταν πιο δημιουργικοί».

Για το αν τον ικανοποίησε κάτι στα πρώτα 65 λεπτά: «Είχαμε κατοχή μπάλας και δεν δεχτήκαμε καμία αντεπίθεση, αυτό είναι σίγουρα θετικό και δείχνει ότι η ομάδα δουλεύει πολύ καλά. Θέλω να επισημάνω όμως ότι το γήπεδο σήμερα ήταν σκληρό και αν θες να δημιουργήσεις είναι ένα πράγμα που πρέπει να το σκεφτούμε.

Πρέπει να το βρέχουμε το γήπεδο, γιατί σκάει διαφορετικά η μπάλα σε βρεγμένο απ’ ότι σε στεγνό γήπεδο. Δεν είναι δικαιολογία. Είχαμε και τεχνικά λάθη σήμερα. Είδα καλό build up από την περιοχή μας μέχρι το άλλο μισό, βγαίναμε συνεχώς.

Είχαμε μεγάλη βελτίωση σ’ αυτό. Κολλούσαμε, όμως, στο τελευταίο κομμάτι. Αλλά ας λάβουμε υπόψη ότι η προετοιμασία είναι μεγάλη, οι παίκτες δουλεύουν σκληρά 8-9 εβδομάδες και είναι λογικό ότι θα υπάρξει  και μια ψυχική κούραση».

Για το αν υπάρχει εναλλακτικό πλάνο για να κρατηθεί σε εγρήγορση η ομάδα: «Τα φιλικά δεν θα έχουν καμία σχέση με τα παιχνίδια του πρωταθλήματος. Τα φιλικά έχουν κάποιο σκοπό, σίγουρα οι αλλαγές στις ημερομηνίες μας φέρνουν σε δύσκολη θέση,είμαστε σε μια κατάσταση που μας κάνει να αλλάζουμε πλάνα. Αλλά δεν το βλέπω έτσι εγώ. Ο Άρης τι να πει που έπαιξε χθες με τον Ολυμπιακό Βόλου;

Θα πρέπει να βλέπουμε για την ομάδα τι  κούραση, έχει τι προετοιμασία κάναμε και πιστεύω ότι έχει πολλά θετικά. Λίγο στο τελευταίο 1/3 του γηπέδου κολλάμε, αλλά αυτό είναι δύσκολο όταν έχει ο αντίπαλος δέκα παίχτες πίσω,. ανεβαίνει η πίεση χώρου, η πίεση του αντιπάλου. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε φάσεις, δυο κλασικές συν το πέναλτι, χρειάζεσαι το γκολ για να ξεκλειδώσεις τον αντίπαλο, όπως τελικά κάναμε στο β ημίχρονο»

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 14 Σεπτέμβριος 2019 00:12