Κυριακή, 29 Σεπτέμβριος 2019 06:36
(4 ψήφοι)

Ντέρμπι με τα όλα του, Νησί-Ελεούσα 3-2 (video)

Το καλύτερο και πιο αμφίρροπο παιχνίδι από τα σαββατιάτικα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής έγινε στο Νησί, με τον Αετό Νήσου να επικρατεί με 3-2 της Θύελλας Ελεούσας, χάρη σε γκολ του Πρέντζα στο φινάλε της αναμέτρησης. Πρώτο τρίποντο για τους Νησιώτες στο πρωτάθλημα, πρώτη ήττα για την ομάδα της Ελεούσας.

Οι Νησιώτες του Αποστόλη Τόλη μπήκαν καλύτερα στο ματς και το πρώτο ημίχρονο τους ανήκε ολοκληρωτικά, με εξαίρεση ίσως το τελευταίο πεντάλεπτο. Η πρώτη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού έγινε στο 18’ όταν ο Πρέντζας κινήθηκε ωραία από δεξιά και έκανε την παράλληλη σέντρα, όμως ο Γκόντζος δεν κατάφερε να πλασάρει από κοντά.

Η Ελεούσα απάντησε στις ευκαιρίες στο 30’ όταν ο Πεπόνης Θ. από δεξιά έκανε την κούρσα και έβγαλε την πάσα στον Πεπόνη Ι., ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής δεν κατάφερε να βάλει σωστά το σώμα του και η μπάλα πήρε ύψος φεύγοντας ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Το Νησί ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ στο 33’ όταν ο Μπίλης εκτέλεσε φάουλ, μετά από κομπίνα με τους Πρέντζα και Πολύζο που πέρασαν πάνω από τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα οι Νησιώτες πέτυχαν ένα απίστευτο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 36’ ο Κοτσίνας κέρδισε τη μπάλα πίσω από το κέντρο, έκανε το σουτ-απομάκρυνση, η μπάλα πήρε πολύ ύψος και ξεγέλασε τον Μπάτζιο, καταλήγοντας τελικά στα δίχτυα του για το 2-0. Ήταν ένα γκολ που σπάνια βλέπουμε στα γήπεδα του ερασιτεχνικού. Η Ελεούσα προσπάθησε να αντιδράσει στο 43’ με διαγώνιο σουτ του Πασχάλη, όμως ο Τσαμητρόπουλος με δύσκολη επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

Το πρώτο τέταρτο της επανάληψης ανήκε ολοκληρωτικά στην Ελεούσα. Στο 49’ ο νεαρός Πεπόνης Θ. έκανε την κούρσα από δεξιά και έβγαλε την παράλληλη σέντρα, με τον Βελτσίστα αμαρκάριστο στο δεύτερο δοκάρι να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα και να μειώνει σε 2-1.

Η ισοφάριση για τη Θύελλα ήρθε στο 55’ με τον ίδιο τρόπο που το Νησί είχε ανοίξει το σκορ, δηλαδή με εκτέλεση φάουλ. Ο Πασχάλης εκτέλεσε με το δεξί, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, ο Τσαμητρόπουλος δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της λόγω ήλιου και την είδε να καταλήγει στα δίχτυα του για το 2-2.

Το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά στο τελευταίο μισάωρο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για το τρίποντο της νίκης. Δεν έλειψαν τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι δυνατές μονομαχίες, αλλά και μερικές στιγμές έντασης.

Το νικητήριο γκολ για το Νησί ήρθε στο 87’ όταν ο Πρέντζας βγήκε στην αντεπίθεση και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μπάτζιο και έκανε το 3-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για off side στο ξεκίνημα της φάσης, η οποία ήταν όντως οριακή.

Η Ελεούσα ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες καθώς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τσακανίκας Ι.

Διαιτησία: Τζόβας (Αγόρας – Γεωργίου)

Αετός Νήσου (Αποστόλης Τόλης): Τσαμητρόπουλος, Στογιάννης, Γρίβας (72’ Τζιμογιάννης), Κοτσίνας, Αθανασίου, Κασίμης (75’ Κουβάτης), Πρέντζας (90’ Κάτσενος), Κονδλύλης, Πολύζος (78’ Λούντζης), Μπίλης, Γκόντζος.

Θύελλα Ελεούσας (Λεωνίδας Μαλισσόβας): Μπάτζιος, Τσακανίκας Β., Φώτος, Λισγάρας, Τζουρμανάς , Οικονόμου (70’ Μαμακής), Πεπόνης Θ., Τσακανίκας Ι., Βελτσίστας, Πασχάλης, Πεπόνης Ι. (63’ Κεφάλας Χ.).