LIVE (Τελικό) ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕ Καραϊσκάκης 2-1

Παρακολουθήστε LIVE από το ΠΕΑΚΙ τη φιλική αναμέτρηση ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕ Καραϊσκάκης σε περιγραφή και σχολιασμό του Θανάση Μυριούνη.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Αποστολόπουλος, Παντελάκης, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Σιόντης, Κάστρο, Παμλίδης, Νικολιάς, Νάουμετς, Λεο

Στον πάγκο βρίσκονται οι Γιαννίκογλου, Ζώγκος, Ζιούλης, Οικονομόπουλος, Πήλιος, Λιάσος, Πίτου Γκαρσία, Γροδσδάνης, Καρτάλης, Ξύδας.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Καψάλης, Παναγιώτου, Καπίας, Βλάχος, Μασούρας, Μέτσε, Γυφτοκώστας, Τερεζίου, Χατζηστραβός, Κυβελίδης.

Στον πάγκο βρίσκονται οι Παππάς, Καραγιαννίδης, Γιαννιώτης, Μελετίδης, Νταλακούρας, Αλμπάντης, Τούτσης, Μαλντίν

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Κωνσταντίνος Νέος με βοηθούς τους Γεώργιο Μάντζιο και Δημήτριο Τσάντα.

Έναρξη του αγώνα

Κάτω από αφόρητη ζέστη διεξάγεται το παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι πατάνε καλύτερα στο πρώτο τέταρτο στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο 16' για τον ΠΑΣ με τον Αποστολόπουλο να κάνει τη σέντρα όμως ο Λέο από καλή θέση μέσα στη μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να κάνει την κεφαλιά.

Μεγάλη ευκαιρία στο 30' για τον ΠΑΣ ο Νάουμετς έκανε την πάσα ο Λέο άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του έφτασε στον Αποστολόπουλο που από πλάγια θέση έκανε το σουτ και ο Μέλκας απέκρουσε.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ στο 33' για τον ΠΑΣ. Ο Νάουμετς στέλνει με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα του Μέλκα.

Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΣ στο 35'ο Αποστολόπουλος από δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Παμλίδης στη μικρή περιοχή έπιασε την κεφαλιά όμως ο Μέλκας απέκρουσε σωτήρια.

Καλό σουτ του Αποστολόπουλου στο 45' η μπάλα άουτ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο ΠΑΣ μετά από ένα μέτριο ημίχρονο προηγείται 1-0 του Καραΐσκάκη. Η ομάδα του Αργύρη  Γιαννίκη μετά το πρώτο δεκάλεπτο ελέγχει το παιχνίδι και θα μπορούσε να πετύχει και ένα δεύτερο τέρμα.

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με 10 αλλαγές για τον ΠΑΣ. Μόνο ο Λέο έμεινε στην 11αδα, όλοι οι υπόλοιποι άλλαξαν.

Η ενδεκάδα του ΠΑΣ στο β' μέρος είναι οι: Γιαννίκογλου, Ζιούλης, Ζώγκος, Οικονομόπουλος, Πήλιος, Λιάσος, Πίτου Γκαρσία, Καρτάλης, Ξύδας, Γροσδάνης, Λέο.

Τρεις αλλαγές και για την ομάδα της Άρτας με την έναρξη της επανάληψης. Κούστα, Αλμπάνης και Γιαννιώτης μπήκαν στις θέσεις των Γυφτοκώστα, Βλάχου και Τερεζίου.

Καλή φάση για τον ΠΑΣ στο 47' με τον Γροσδάνη να μπαίνει στην περιοχή, έδιωξε ο τερματοφύλακας και στη συνέχεια της φάσης ο Λιάσος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυντικών.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΣ με τον Καρτάλη στο 54'. Ωραίος συνδυασμός των παικτών του ΠΑΣ από δεξιά, ο Οικονομόπουλος πάσαρε στον Καρτάλη και αυτός με συρτό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Αλλαγή για τον Καραϊσκάκη στο 55'. Ο Τσούτσης μπήκε στο ματς στη θέση του Κυβελίδη.

Αλλαγή για τον ΠΑΣ στο 62'. Ο Μπούμπας μπήκε στη θέση του Λέο στο ματς.

Νέα αλλαγή στο 65΄για τον Καραϊσκάκη. Μπήκε ο Καραγιαννίδης στη θέση του Καπία.

ΓΚΟΛ για τον Καραϊσκάκη Άρτας στο 73' με τον Καψάλη. Φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Αλμπάνη να ταλαιπωρεί τους αμυντικούς του ΠΑΣ, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Καψάλη, ο οποίος με σουτ με εξωτερικό φάλτσο την έστειλε στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Γιαννίκογλου για το 2-1.

Διπλή αλλαγή στο 74' για τον Καραϊσκάκη. Νταλακούρας και Μελετίδης μπήκαν στις θέσεις των Μασούρα και Μέτσε.

Σουτ του Ξύδα στο 83' μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Καραϊσκάκη Άρτας Μέλκας.

Νέες αλλαγές στο 85' για τον Καραϊσκάκη. Οι Μαργώνης και Παππάς μπήκαν στις θέσεις των Παναγιώτου και Χατζηστραβού.

Λήξη της αναμέτρησης. Ο ΠΑΣ επικράτησε με 2-1 του Καραϊσκάκη Άρτας, όπως είχε επικρατήσει και στο πρώτο του φιλικό με την αρτινή ομάδα, με το ίδιο σκορ μάλιστα. Η γιαννιώτικη ομάδα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, χωρίς να εντυπωσιάσει. Ο Νάουμετς άνοιξε το σκορ, ο Καρτάλης ανέβασε τον δείκτη του σκορ και μείωσε προς το τέλος ο Καραϊσκάκης με τον Καψάλη.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 18 Οκτώβριος 2019 19:44