Κυριακή, 01 Δεκέμβριος 2019 23:23
(1 Ψήφος)

Σε απόσταση αναπνοής, Θύελλα Κατσικά-Μέτσοβο 4-2 (video)

Tο εμπόδιο του αξιόμαχου ΠΑΣ Μετσόβου ξεπέρασε η Θύελλα Κατσικά για την 11η αγωνιστική της Α Ερασιτεχνικής, επικρατώντας με 4-2 και σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα στην Καστρίτσα, βρίσκεται μόλις ένα βαθμό κάτω από τον πρωτοπόρο Αγροτικό Καστρίτσας.

Ελάχιστες οι καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, με τη Θύελλα Κατσικά να μετουσιώνει σε γκολ την πρώτη της αξιόλογη τελική προσπάθεια στην αναμέτρηση. Στο 17’ από εκτέλεση φάουλ του Γούλα, ο Ασωνίτης με κεφαλιά σημείωσε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση για το γκολ που δέχθηκαν στο επόμενο λεπτό, όταν ο Τσιόστας έκανε το σουτ και η μπάλα κατέληξε άουτ. Άψογη ενέργεια του Γούλα από αριστερά στο 28’, έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι για τον Ασωνίτη που έστειλε με σουτ τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πολύ καλή στιγμή για το Μέτσοβο στο 31, όταν ο Τσουλιάης Ι πάσαρε ιδανικά στον Τσουλιάη Θ., αυτός έκανε το πλασέ αλλά ο Διαμάντης μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 36’ σε εκτέλεση φάουλ του Γούλα, η μπάλα κατέληξε άουτ, χωρίς να σημειωθεί κάτι το αξιόλογο στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης και το Μέτσοβο να στέκεται καλά στο πρώτο μέρος.

Τελείως διαφορετικό παιχνίδι στην επανάληψη με αρκετά τέρματα, δοκάρι, χαμένο πέναλτι.

Η ομάδα του Πέτρου Κοντοδήμα μπήκε δυνατά στην επανάληψη αποφασισμένη να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα,όπως και το πέτυχε.

Στο 46’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Ασωνίτης έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0. Η συνέχεια ανήκε στη Θύελλα που είχε δοκάρι σε σουτ του Τάτση στο 49’, με τον ίδιο παίχτη να αστοχεί σε πέναλτι στο 54’.

Ύστερα από ωραία ενέργεια και μπαλιά του Γούλα, ο Γιωτάκης από κοντά έκανε το 3-0.

Το Μέτσοβο δεν τα παράτησε και μείωσε στο 62'. Ο Γιοβανόπουλος έβγαλε τη μπαλιά, ο Πότσης έκανε λάθος, η μπάλα έφτασε στον Σταχούλη που την έστειλε με πλασέ στα δίχτυα για το 3-1.

Στο 75' σε μακρινό σουτ από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Διαμάντης έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

Ο Κωνσταντινίδης πάσαρε στον Νάκο που με πλασέ έκανε το 4-1 στο 81', με την Θύελλα να κλειδώνει οριστικά την υπόθεση νίκη.

Στο 88' ο Μαρούλης σούταρε με τη μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ με ένα φανταστικό τελείωμα από τον Κυριάκο Τσουλιάη, το Μέτσοβο μείωσε για το τελικό 4-2, σε ένα χορταστικό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

Διαιτησία: Κωστούλας(Κόλλιας-Λιόντος)

Θύελλα Κατσικάς (Κοντοδήμας): Διαμάντης, Παππάς(46' Γιώτης), Λισγάρας, Βαρτζιώτης Π, Πότσης(71' Πεχλιβάνης), Τάτσης, Γούλας(82' Μαρούλης), Κωνσταντινίδης, Βαρτζιώτης Β (28' Γιωτάκης), Νάκος, Ασωνίτης.

ΠΑΣ Μέτσοβο (Γκολφινόπουλος): Κάλλιας, Τσουλιάης Κ, Γεωργίου(39' Παλαιοπάνος), Τσουλιάης Ι, Κέντρος, Μαγκλάρας(51' Γοδέβενος), Σταχούλης, Σιούτας, Γιοβανόπουλος, Τσουλιάης Θ,Τσιόστας Κ.