Παρακολουθήστε LIVE από το Δημοτικό Στάδιο Βέροιας την αναμέτρηση Βέροια-ΠΑΣ Γιάννινα για την 5η φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Βέροια (Κώστας Γεωργιάδης): Τσιμόπουλος, Ζούρκος Α., Στάμου. Μανιώτης, Μουχάλης, Μπλέτσας, Ταΐρης, Μεληκιώτης, Χαντζάρας, Σκαθαρούδης, Σιμόνι.

Στον πάγκο βρίσκονται οι Μπλατσιώτης, Μουρατίδης, Ζούρκος Ν., Βεργώνης, Πέντα, Πολύζος, Πασάς.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Οικονομόπουλος, Ζιούλης, Σκόνδρας, Πήλιος, Λιάσος, Πίτου Γκαρσία, Νάουμετς, Παμλίδης, Λέο, Ξύδας.

Στον πάγκο βρίσκονται οι Περιστερίδης, Παντελάκης, Μπουκουβάλας, Σιόντης, Λώλης, Ράντοβατς, Κρίζμαν.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ματθαίος Βουρνέλης από τη Μακεδονία και βοηθοί του οι Νίκος Τοροσιάδης και Αναστάσιος Φράγιος από τη Μακεδονία.

Το pregame της αναμέτρησης

-Με εκπλήξεις η σημερινή ενδεκάδα του ΠΑΣ με τον κ. Γιαννίκη να δίνει για πρώτη φορά φανέλα βασικού στον νεαρό Σταύρο Πήλιο και να αφήνει στον πάγκο βασικούς παίτες όπως οι Μπουκουβάλας, Παντελάκης. Κρίζμαν και Σιόντης.

-Στο πρώτο παιχνίδι ο ΠΑΣ είχε επικρατήσει 1-0 με γκολ του Γιώργου Παμλίδη.

-Στην επόμενη φάση έχουν ήδη περάσει οι Παναιτωλικός, ΟΦΗ, Αστέρας Τρίπολης, Πανιώνιος, Ξάνθη, Τρίκαλα.

-Τσουχτερό κρύο επικρατεί στη Βέροια με αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες.

- Ο Βενετικίδης ήταν ο 19ος παίκτης της αποστολής του ΠΑΣ που έμεινε εκτός 18αδας.

- Λιγοστός κόσμος μέχρι στιγμής στο γήπεδο της Βέροιας. Περίπου 20-30 ηρωικοί ΠΑΣολέδες βρίσκονται στο γήπεδο.

- Ο Σκόνδρας αρχηγός του ΠΑΣ και στο σημερινό παιχνίδι και αρχηγός της Βέροιας ο Γιαννιώτης ποδοσφαιριστής Μπλέτσας.

Έναρξη της αναμέτρησης

Ο ΠΑΣ κέρδισε δύο κόρνερ στα πρώτα 6 λεπτά, τα οποία όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Κατοχή μπάλας μέχρι στιγμής για την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη.

Κίτρινη στον Ταΐρη στο 4' για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Λιάσο.

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΣ στο 6' με τον Λέο να βρίσκεται απέναντι από τον τερματοφύλακα Τσιμόπουλο, όμως δεν έκανε καλό τελείωμα και η μπάλα έφυγε άουτ.

Με 4-4-2 έχει παρατάξει τον ΠΑΣ ο Αργύρης Γιαννίκης. Ο Γιαννίκογλου κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ ο Οικονομόπουλος και αριστερό ο Πήλιος, με τους Σκόνδρα και Ζιούλη στο κέντρο της άμυνας. Αμυντικά χαφ είναι οι Λιάσος και Πίτου Γκαρσία, δεξί χαφ ο Ξύδας, αριστερό ο Νάουμετς και το επιθετικό δίδυμο αποτελούν οι Παμλίδης και Λέο.

Σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου της Βέροιας, δυσκολεύει τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Διακοπή στο παιχνίδι στο 18' για τραυματισμό του Στάμου.

Συμπληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο χωρίς κάτι ιδιαίτερο στο ματς πέρα από την ευκαιρία του Λέο. Ο ΠΑΣ κρατάει μπάλα και παίζει κυρίως από δεξιά με τους Οικονομόπουλο και Ξύδα.

Ο Στάμου δεν μπορεί να συνεχίσει και θα αντικατασταθεί. Πιθανότατα έχει υποστεί τράβηγμα.

Πρώτη αλλαγή αναγκαστική στο 23' για τη Βέροια. Ο Μουρατίδης θα μπει στο ματς στη θέση του τραυματία Στάμου.

Κίτρινη κάρτα στον Ζούρκο Α. στο 28' για κράτημα και τράβηγμα φανέλας στον Νάουμετς.

Σέντρα του Πήλιου στο 28' μετά το φάουλ, ο προωθημένος Ζιούλης πήρε την κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε ο Τσιμόπουλος.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΣ στο 37' με τον Παμλίδη. Ο Οικονομόπουλος έκανε την κούρσα από δεξιά και ξεπέρασε τρεις αντιπάλους, έβγαλε στον Παμλίδη που σούταρε άμεσα, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού και ξεγέλασε τον Τσιμόπουλο καταλήγοντας στα δίχτυα για το 0-1. Έξαλλοι πανηγυρισμοί από τους παίκτες και τους 30 ηρωικούς ΠΑΣολέδες που βρίσκονται στη γωνία της σκεπαστής κερκίδας.

Ακόμα ένα γκολ από τον πρώτο σκόρερ του ΠΑΣ και συνολικά της Super League , ο οποίος φτάνει τα 8 σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

ΓΚΟΛ  για τη Βέροια στο 41' με τον Μεληκιώτη. Η Βέροια έκλεψε τη μπάλα από αριστερά, με υποψία επιθετικού φάουλ, ο Σιμόνι έκλεψε τη μπάλα και έστρωσε στον Μεληκιώτη, ο οποίος με ωραίο φαλτσαριστό ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννίκογλου και ισοφάρισε σε 1-1.

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος όπως έδειξε ο τέταρτος διαιτητής.

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο 1-1 ΠΑΣ Γιάννινα και Βέροια μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος, που είχε όλο το ζουμί στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Ηπείρου προηγήθηκε με τον μόνιμο σκόρερ της Παμλίδη μετά από σλάλομ του Οικονομόπουλου. Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως δέχτηκε την ισοφάριση με το ωραίο ψηλοκρεμαστό του Μεληκιώτη.

Έναρξη της επανάληψης χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες

Ωραίος συνδυασμός των παικτών του ΠΑΣ στο 49' και τελική πάσα στον Νάουμετς από αριστερά, ο Ουκρανός σούταρε άστοχα από πλάγια θέση.

Δεύτερη αλλαγή για τη Βέροια στο 54'. Ο Πέντα πήρε τη θέση του σκόρερ Μεληκιώτη στο ματς.

Φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΣ με τον Σκαθαρούδη αρχικά και τον Σιμόνι στη συνέχεια, η μπάλα πήγε στον Χαντζάρα που έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς του ΠΑΣ και απομακρύνθηκε.

Σε παθητικό ρόλο ο ΠΑΣ στο δεκάλεπτο 50-60' και πιο επιθετική η Βέροια παρότι δεν έχει κάνει ουσιαστική τελική.

Σουτ του Χαντζάρα στο 62', η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Γιαννίκογλου.

Κίτρινη κάρτα στον Γιαννίκογλου στο 63' για καθυστέρηση.

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ στο 65'. Ο Παμλίδης έκανε την κούρσα από δεξιά, ξεπέρασε τον Μανιώτη και σούταρε από πλάγια θέση απέναντι από τον Τσιμόπουλο, όμως ο νεαρός τερματοφύλακας της Βέροιας με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

Σουτ του Νάουμετς εκτός περιοχής στο 66', η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Τσιμόπουλου.

Εκτέλεση φάουλ του Πέντα στο 68', η μπάλα πάνω από την εστία του Γιαννίκογλου.

Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΣ στο 70'. Ο Σιόντης μπήκε στο ματς στη θέση του κουρασμένου Πίτου Γκαρσία. Χειροκροτήθηκε ο Σιόντης από τους φίλους της Βέροιας καθώς έχει αγωνιστεί στο παρελθόν στην ομάδα της Ημαθίας.

Τρίτη αλλαγή για τη Βέροια στο 73'. Ο Πασάς μπήκε στο ματς στη θέση του Χαντζάρα.

Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΣ στο 77'. Ο Ράντοβατς μπήκε στο ματς στη θέση του Νάουμετς.

Ο ΠΑΣ κρατάει εύκολα το 1-1 που είναι σκορ πρόκρισης και απειλεί ενίοτε την εστία της Βέροιας με κορυφαία φάση την ευκαιρία του Παμλίδη.

Διακοπή στο 85' στο ματς τραυματισμό του Μουχάλη. Κίτρινη κάρτα στον Παμλίδη για επικίνδυνο παιχνίδι.

Ο Μουχάλης βγήκε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο και η Βέροια θα ολοκληρώσει το παιχνίδι με 10 παίκτες καθώς έχει κάνει και τις 3 αλλαγές.

Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΣ στο 89'. Ο Λώλης μπήκε στο ματς στη θέση του Ξύδα.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεω, όπως έδειξε ο τέταρτος διαιτητής.

Ο Σιμόνι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά είχε υποδειχτεί σωστά σε θέση off side και το γκολ ακυρώθηκε.

Πέναλτι για τον ΠΑΣ στο 93' σε ανατροπή του Παμλίδη από τον Ζούρκο Α. Ο Πήλιος θα το εκτελέσει μετά από εντολή του Γιαννίκη.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΣ στο 94' με τον Πήλιο. Ο 19χρονος Πήλιος εκτέλεσε το πέναλτι στέλνοντας τη μπάλα στο κέντρο και νικώντας τον Τσιμόπουλο για το 1-2. Το πανηγύρισε δεόντως αγκαλιάζοντας τον Παμλίδη που του έδωσε τη δυνατότητα να χριστεί σκόρερ. Ωραία κίνηση από τον πρώτο σκόρερ του ΠΑΣ που άφησε την εκτέλεση στον πιτσιρικά του ΠΑΣ.

Λήξη της αναμέτρησης. Ο ΠΑΣ πήρε τη νίκη με 1-2 και μαζί και την πρόκριση στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας χάρη στο γκολ-πέναλτι του πιτσιρικά Σταύρου Πήλιου στο φινάλε της αναμέτρησης. Δίκαιη και καθαρή νίκη για τους Γιαννιώτες στη Βέροια με αρκετά ελπιδοφόρα παρουσία από τους νεαρούς Πήλιο, Οικονομόπουλο στα άκρα, αλλά και την σταθερή εγγύηση που ακούει στο όνομα Παμλίδης.

Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 04 Δεκέμβριος 2019 21:26