Δευτέρα, 07 Μάρτιος 2011 14:52
(2 ψήφοι)

Πήρε το γιαννιώτικο ντέρμπι παίδων ο ΠΑΣ Γιάννινα

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ- ΑΓΣΙ  54-52

Ακατάλληλος για καρδιακούς ήταν ο αγώνας που διεξήχθη το Σάββατο στο κλειστό γυμναστήριο της Λιμνοπούλας μεταξύ των ομάδων του ΠΑΣ Γιάννινα και του ΑΓΣΙ για τη 2η φάση του πρωταθλήματος παίδων της ομοσπονδίας.

Από την αρχή του παιχνιδιού οι εναλλαγές στο σκορ ήταν αλλεπάλληλες, κάτι που διήρκησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με αποτέλεσμα τα 40 λεπτά της κανονικής διάρκειας να μην είναι αρκετά για να προκύψει ο νικητής και το σκορ στο τέλος της κανονικής διάρκειας να είναι 46-46, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να αστοχεί δύο φορές στην τελευταία επίθεση για να κερδίσει τον αγώνα.

Η παράταση τελικά ήταν αυτή που έμελε να κρίνει τον νικητή, με τον ΠΑΣ αυτή τη φορά να εκμεταλλεύεται την τελευταία επίθεση και με τον  play maker της ομάδας Αθανασίου που επανήλθε μετά από πολύμηνη απουσία να παίρνει τη νίκη ευστοχώντας στο κρίσιμο σουτ 5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Πρόκειται για την 3η φετινή επικράτηση της ομάδας του ΠΑΣ Γιάννινα σε ισάριθμους αγώνες με αντίπαλο την ομάδα του ΑΓΣΙ και την εγκατάσταση πλέον της ομάδας του ΠΑΣ για τα καλά στην προνομιούχο 1η θέση του ομίλου που οδηγεί σε πλεονέκτημα έδρας στην φάση του Final-8.

Ο προπονητής των νικητών, Δημήτρης Αναστασίου στις δηλώσεις του έκανε λόγο για νίκη γοήτρου και ψυχολογικής τόνωσης και επισήμανε την ανάγκη για διαρκή προσήλωση των παιχτών του στους στόχους που έχουνε θέσει.

Ιδιαίτερα θετική εντύπωση προκάλεσε το γεγονός ότι τον αγώνα παρακολούθησε πλήθος κόσμου, στις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου, κάτι το οποίο σίγουρα χαροποιεί όλους τους ανθρώπους που ασχολούνται με το άθλημα του μπάσκετ στην πόλη.

Άριστη η διαιτησία των Ντίσιου και Ζιώγα.

Τα δεκάλεπτα του παιχνιδιού ήταν: 10-11, 22-23, 35-35, 46-46 (κανονικός αγώνας), 54 – 52.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αναστασίου): Αθανασίου 4, Ποσποτίκης 2, Δημητριάδης 3, Γεωργίτσης 12 (1) , Μαρούγκας 9, Καρκαντέλος Β. 19, Τάτσης 5, Γκόγκος.

ΑΓΣΙ (Κουβάτσης): Τζάνης 6, Καραμπινης Σ. 6 (1), Βαρδάκης , Φίτσας , Τσοτσόλης, Τσακανίκας 13 (1), Θειακός 2 , Καραμπίνης Κ. , Μπουρδούκης 1, Μάντζιος 24.