Κυριακή, 27 Σεπτέμβριος 2020 19:48
(3 ψήφοι)

Δεν την «Σταμ»άτησε ούτε το Νησί, Κράψη-Νησί 3-2 (video)

Ένα από τα ομορφότερα ματς του ερασιτεχνικού μας διεξήχθη στο ανακαινισμένο γήπεδο της ΕΠΣΗΠ «Στάθης Τσανακτσής» , εκεί όπου ο ΠΑΣ Κράψης επικράτησε χάρη στα τρία τέρματα του Σταμούλη με 3-2 του Αετού Νήσου και διατηρείται σε θέση αναπνοής από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Α΄ ομίλου της Α Ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Το  παιχνίδι στο ξεκίνημα του δεν έδειχνε πως θα έχει αυτή την συγκλονιστική τροπή, με τα πρώτα λεπτά να είναι ανιαρά.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος είχαν την κατοχή της μπάλας και ήταν εκείνοι που πίεζαν την αντίπαλη εστία, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 11΄ ο Μαρμούτας έδωσε στον Νούγια, με τον δεύτερο να επιχειρεί σουτ από τα όρια της περιοχής και την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Θουλιώτη.

Επόμενη καλή στιγμή στο 18΄ και πάλι για τους Κραψήτες, με τον Τσάνη να εκτελεί φάουλ και τον Χριστακόπουλο με πλασέ να στέλνει την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα Θουλιώτη,

ενώ ίδια τύχη είχε στο 30΄ και η κεφαλιά του Νάσιου και πάλι από χτύπημα φάουλ του Τσάνη.

Στο 31΄ ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή για τον Αετό, όταν ο Πρέντζας βρέθηκε τετ α τετ με τον Αρχοντάκη, με τον δεύτερο να «διαβάζει» σωστά την φάση και να μπλοκάρει την μπάλα.

Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού, το Νησί κατάφερε να προηγηθεί στο 39΄ με το πλασέ του Λώλη, έπειτα από ασιστ του Κοτσίνα για το 0-1.

Λίγο αργότερα ο Πρέντζας με αδύναμο σουτ έστειλε την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Αρχοντάκη.

Τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου, το σουτ του Νούγια στο 45΄, το οποίο και απέκρουσε πέφτοντας ο Θουλιώτης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, έγινε της…ανατροπής με τις δύο ομάδες να αποδεικνύουν πως δεν είναι τυχαία από τις πιο ποιοτικές ομάδες του ερασιτεχνικού μας ποδοσφαίρου.

Στο 49΄ η Κράψη θέλησε να ισοφαρίσει νωρίς, έχοντας φάση διαρκείας στην περιοχή του Θουλιώτη,  με τα σουτ των Χριστακόπουλου και Νούγια να απομακρύνονται από τον τερματοφύλακα του Νησιού.

Η ισοφάριση ήρθε λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 53΄, όταν ο Χριστακόπουλος εκτέλεσε κόρνερ και ο Σταμούλης με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Ο ίδιος παίκτης μάλιστα λεπτά αργότερα και στο 56΄ πέτυχε και την ολική ανατροπή με  πλασέ, έπειτα από ωραία μπαλιά του Νούγια.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν γρήγορος και εκατέρωθεν οι ομάδες δημιουργούσαν κινδύνους, στο 69΄ ο νεοεισελθών Κοντογιάννης στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έφερε και πάλι το ματς στα ίσα, όταν με προβολή έστειλε την μπάλα αρχικά στο κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-2.

Ο ίδιος παίκτης στο 83΄ έχασε ακόμη μια ευκαιρία, όταν έπαιξε ωραία το ένα-δύο με τον Πρέντζα, ο Κοντογιάννης μπήκε στην περιοχή στέλνοντας την μπάλα στα χέρια του Αρχοντάκη.

Στο 87΄ ο Τσάνης έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει τον Πάνο κι εκείνος με κεφαλιά να την στέλνει  άουτ.

Την νίκη στους γηπεδούχους  χάρισε στις καθυστερήσεις , πετυχαίνοντας και χατ τρικ ο Σταμούλης, όταν ο Ζαμπέτας εκτέλεσε κόρνερ και εκείνος με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα  στα δίχτυα για το τελικό 3-2.

Διαιτησία: Μπόσιας (Σπυρογιώτης-Τσάντας)

ΠΑΣ Κράψης (Βασίλης Σιαφάκας): Αρχοντάκης, Μαρμούτας, Καράσας, Νάσιος, Πάνος, Μαλάτος, Τσουμάνης, Τσάνης (87΄Ζαμπέτας), Νούγιας (83΄Γεωργιάδης), Σταμούλης, Χριστακόπουλος (77΄ Ριστάνης).

Αετός Νήσου (Αποστόλης Τόλης): Θουλιώτης, Σκούφης (77΄ λ. τρ. Κονδύλης), Τζάλλας, Κοτσίνας, Βλαχιώτης (83΄ Τσακανίκας), Πρέμος, Ζήσης, Γεράσης, Λώλης (67΄Μπίλης), Πρέντζας, Οικονόμου (67΄ Κοντογιάννης).