Κυριακή, 04 Οκτώβριος 2020 21:41
(2 ψήφοι)

Καταιγιστικό το Κουτσελιό, 1-7 την Χρυσοβίτσα (video)

Το 4Χ4 κατάφερε να πετύχει ο ΠΑΟ Κουτσελιού, καθώς πέρασε με το εμφατικό 1-7 από την Χρυσοβίτσα και απολαμβάνει την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Β ομίλου της Β Ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Σπύρου Τασιούλα φαίνεται πως είναι το μεγάλο φαβορί της κατηγορίας και αυτό αποδεικνύεται σε κάθε αγωνιστική.

Από την άλλη, η εικόνα της Χρυσοβίτσας, κυρίως στην επανάληψη πρέπει να προβληματίσει τον Γιώργο Κουτσολάμπρο, μιας και η ομάδα για δεύτερο σερί παιχνίδι έδειξε δύο διαφορετικά πρόσωπα σε κάθε ημίχρονο.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά, έχοντας μόλις στο 3΄ ευκαιρία με τον  «συνήθη ύποπτο», Κυριάκο Κακαράντζα, όμως ο Γκόγκος ήταν εκεί για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του, όπως ακριβώς και στο 16΄, με το μονοκόμματο σουτ του Κακαράντζα και πάλι να καταλήγει στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στο 17΄ ήταν σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν, με το σουτ του Κολιούση εκτός περιοχής, να περνά ελάχιστα άουτ.

Όσο ο χρόνος κυλούσε οι γηπεδούχοι ανακτούσαν δυνάμεις και το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο.

Στο 23΄ ο Αλεξίου Ι. είδε ωραία τον Παλαιοπάνο, με τον δεύτερο να  επιχειρεί το σουτ, και τον τερματοφύλακα Τασιούλα να μπλοκάρει την μπάλα.

Άμεσα θέλησαν να απαντήσουν οι φιλοξανούμενοι, όταν στο 24΄ ο Κακαράντζας Α. εκτέλεσε φάουλ σε καλό σημείο, με τον Κρανά να παίρνει την κεφαλιά και τον Γκόγκο να αποκρούει με το ένα χέρι.

Στο 27΄ έλαβε χώρα μια αμφισβητούμενη φάση, όπου οι γηπεδούχοι ζητούν πέναλτι σε ανατροπή του Αλεξίου Ι., με τον διαιτητή να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.

Στο 40΄ το Κουτσελιό, έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο αρχηγός της ομάδας Αλέξανδρος Κακαράντζας με μπαλιά ακριβείας βρήκε τον Κυριάκο Κακαράντζα, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Γκόγκο, που έπεσε σωτήρια, μπλοκάροντας εν τέλει την μπάλα.

Ενώ λίγο αργότερα κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν από την εκτέλεση κόρνερ του Δάσκαλου Ι. η μπάλα βρέθηκε στα καρέ του Γκόγκου, ο Κρανάς πήρε την κεφαλιά ο Γκόγκος απέκρουσε με γροθιές η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και εν συνεχεία κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

Οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων δεν κράτησαν για πολύ, καθώς στο 44΄ οι γηπεδούχοι έφεραν και πάλι ισορροπία στο ματς, ισοφαρίζοντας με τον Αλεξίου Ι., όταν από το χτύπημα φάουλ του Παλαιοπάνου, ο Τασιούλας απομάκρυνε προσωρινά την μπάλα, η οποία στην επαναφορά της βρέθηκε στα πόδια του Αλεξίου κι εκείνος με σουτ έκανε το 1-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο β΄ μέρος, οι μεν φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι, οι δε γηπεδούχοι δεν…μπήκαν ποτέ.

Συγκεκριμένα μόλις στο 50΄ ο Κακαράντζας Κ. έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού την ομάδα του Κουτσελιού, με σουτ από κοντά.

Λεπτά αργότερα, ο Δάσκαλος Α. έγραψε το 1-3 με διπλή προσπάθεια, καθώς την κεφαλιά του αρχικά απέκρουσε ο Γκόγκος και στην επαναφορά με ωραίο κατέβασμα την έστειλε στα δίχτυα.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, το θέμα νικητή είχε λήξει, μιας και το Κουτσελιό πέτυχε και τέταρτο γκολ, το δεύτερο προσωπικό του Κυριάκου Κακαράντζα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Διαδοχικό και το πέμπτο γκολ , καθώς στο 62΄ Κακαράντζας Κ. και Δάσκαλος Α. συνεργάστηκαν ωραία, με τον δεύτερο να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με σουτ για το 1-5.

Στο 68΄ ο Τασιούλας απέκρουσε το δυνατό χτύπημα φάουλ του Σίδερη.

Στο 70΄ ο Κακαράντζας πετυχαίνοντας χατ τρικ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 1-6.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 72΄ ο νεαρός Βάσιος με στρωτό σουτ.

Διαιτησία: Ντάρας (Βασδέκης-Νίκας)

ΑΣ Χρυσοβίτσας (Γιώργος Κουτσολάμπρος): Γκόγκος, Αλεξίου Α., Σιώλος Α., Τζίμας Χ. (60΄ Τζαρούχης), Βασιλείου, Σιώλος Ι., Σιούλης, Μπούγιας (60΄ Σίδερης), Αλεξίου Ι.(75΄ Τσιώνης), Κολιούσης, Παλαιοπάνος (75΄Μπουντέκας).

ΠΑΟ Κουτσελιού (Σπύρος Τασιούλας): Τασιούλας, Τσακμάκης (72΄ Καρυωτάκης), Κακαράντζας Α. (72΄ Ντούτσης), Κακαράντζας Κ., Κρανάς Θ., Αναγνωστόπουλος (72΄ Τζιάλλας), Κρανάς (39΄ Δάσκαλος Α.), Κακαράντζας Μ. (Βάσιος), Μπακαγιάννης, Δάσκαλος Ι., Γιωτίτσας.