Πέμπτη, 22 Οκτώβριος 2020 14:04
(2 ψήφοι)

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά κέρδισε... Απόλλων Σμύρνης - ΠΑΣ Γιάννινα 1-2

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Super League πανηγύρισε χτες ο ΠΑΣ Γιάννινα καθώς επικράτησε με 1-2 του Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη σε εξ' αναβολής αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική. Οι Γιαννιώτες πήραν προβάδισμα με δύο απανωτά γκολ των Παμλίδη (44') και Ελευθεριάδη (45+3') στο φινάλε του πρώτου μέρους και είχαν τα ηνία της αναμέτρησης, όμως έπαιξαν ξανά με τη φωτιά στην επανάληψη. Ο Απόλλωνας είχε χαμένο πέναλτι με τον Φατιόν (50'), μείωσε με τον Ιωαννίδη (81'), αλλά ο ΠΑΣ κράτησε τη νίκη παρά το καρδιοχτύπι στο τέλος.

Πως έπαιξε ο ΠΑΣ

Ο Αργύρης Γιαννίκης έκανε 3 αλλαγές στο αρχικό σχήμα, δίνοντας φανέλα βασικού στους Κάργα, Ελευθεριάδη και Λέο και παρέταξε τον ΠΑΣ Γιάννινα και πάλι με σύστημα 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Χουτεσιώτης, δεξί μπακ ο Σάλιακας και αριστερό ο Πίρσμαν, ενώ στο κέντρο της άμυνας στόπερ ήταν οι Κάργας και Παντελάκης. Στα αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν οι Σιόντης και Κάστρο, δεξί χαφ ο Παμλίδης και αριστερό ο Ελευθεριάδης, με τους Λέο και Κρίζμαν να αποτελούν το δίδυμο στην επίθεση.

Φουριόζος ο ΠΑΣ στο ξεκίνημα

Οι παίκτες του Γιαννίκη μπήκαν δυναμικά σε ένα ακόμα παιχνίδι και μόλις στο 3' ο Ελευθεριάδης έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Λισγάρας γλίστρησε και η μπάλα πήγε στον άξονα τον Παμλίδη που έπιασε το σουτ με το εξωτερικό, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Η απάντηση του Απόλλωνα ήρθε στο 5' με σουτ του Φερνάντεθ από πλάγια αριστερά, ενώ στο 7'ο ΠΑΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ελευθεριάδη που βρέθηκε ολομόναχος μετά από σέντρα του Σάλιακα από δεξιά, όμως έκανε στραβοκλωτσιά και η μπάλα πήγε στον Παμλίδη που αιφνιδιάστηκε και έχασε το κοντρόλ.

Στο 17' ο Παμλίδης έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας μετά από ωραίο συνδυασμό των παικτών του ΠΑΣ, έκανε το σουτ από πλάγια δεξιά, όμως ο Κότσαρης βρήκε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Σάλιακας έκανε το σουτ από δεξιά, όμως ο Φατιόν πάνω στη γραμμή έσωσε τον Απόλλωνα από το γκολ.

Τρίτο γκολ ο Παμλίδης

Η πλήρης υπεροχή του ΠΑΣ Γιάννινα καρποφόρησε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και μάλιστα με τους Γιαννιώτες να πετυχαίνουν δύο γκολ. Στο 44' ο Πίρσμαν με έξυπνη αλλαγή της μπάλας άνοιξε στον Κάστρο και αυτός πάσαρε στον Κρίζμαν, ο Κροάτης βρήκε ανοιχτό χώρο και έπιασε σουτ-φωτοβολίδα από τον άξονα, με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Κότσαρη. Στην επαναφορά της μπάλας καραδοκούσε όμως ο Παμλίδης, οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ήταν το τρίτο γκολ του Παμλίδη στο φετινό πρωτάθλημα και η τέταρτη φορά σε ισάριθμα ματς που ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο σκορ.

Γκολάρα με Ελευθεριάδη

Στην αμέσως επόμενη φάση μετά το γκολ, ο Παμλίδης έχασε ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ότι δεν κατάφερε όμως ο Παμλίδης, το πέτυχε ο Ελευθεριάδης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Η φάση ξεκίνησε από αριστερά με τον Λέο που χόρεψε τους αμυντικούς του Απόλλωνα, ο Πίρσμαν βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έκανε απίστευτη ντρίπλα περνώντας τη μπάλα πάνω από τον Τσαμπούρη, πάσαρε στον Ελευθεριάδη, ο οποίος με σουτ έστειλε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Κότσαρη και στα δίχτυα για το 0-2.

Χαμένο πέναλτι ο Φατιόν

Ο ΠΑΣ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 0-2 και έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος του, όμως οι παίκτες του Γιαννίκη δεν πήραν το μάθημα από τα προηγούμενα παιχνίδια και στην επανάληψη έπαιξαν και πάλι με τη φωτιά. Με την έναρξη της επανάληψης ο Παράσχος έκανε μαζεμένες 3 αλλαγές και γύρισε το σύστημα σε 4-3-3, θέλοντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα της Ριζούπολης. Και το πέτυχε εκμεταλλευόμενος την οπισθοχώρηση των παικτών του ΠΑΣ.

Στο 49' ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι σε διεκδίκηση της μπάλας του Κάργα με τον Μουνιέ. Ο διαιτητής Βάτσιος καταλόγισε το πέναλτι αφού συμβουλεύτηκε και τον VAR Παπαπέτρου, όμως ο Φατιόν που ανέλαβε την εκτέλεση μετά από εντολή του Παράσχου από τον πάγκο έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Χουτεσιώτη και παρέμεινε το 0-2 για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ήταν το πρώτο άστοχο πέναλτι του Αλβανού Φατιόν μετά από 11 πετυχημένες εκτελέσεις από το σημείο του πέναλτι.

Μείωση του σκορ με Ιωαννίδη

Τις πραγματικά μεγάλες ευκαιρίες να καθαρίσει την αναμέτρηση τις έχασε ο ΠΑΣ Γιάννινα. Αρχικά στο 61' ο Τσαμπούρης έκλεψε τη μπουκιά από το στόμα του Κρίζμαν που ήταν έτοιμος να σκοράρει, ενώ στο 65' και πάλι ο Κροάτης από δεξιά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Χουτεσιώτης στο 69' με φοβερή επέμβαση εκτινάχθηκε στο "Γ" και έσωσε τον ΠΑΣ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μουνιέ, ενώ στο 75' ο ΠΑΣ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του για το τρίτο γκολ. Ο Νάουμετς βγήκε στην αντεπίθεση από αριστερά, έβγαλε μόνο του τον Κρίζμαν, αλλά ο Κροάτης καθυστέρησε πάρα πολύ και έχασε το σίγουρο γκολ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Λέο έκανε το σουτ αλλά ο Βέρχουλστ είχε προλάβει να γυρίσει στην εστία και μπλόκαρε.

Τελικά το γκολ για τον Απόλλωνα ήρθε στο 81'. Ο Μουνιέ κατέβασε ωραία μια μπαλιά του Μπαξεβανίδη, έστρωσε στον Ντάουντα που έπαιξε με τη πλάτη προς το τέρμα, ο Ιωαννίδης ήταν ο ευνοημένος από τις κόντρες και με σουτ νίκησε τον Χουτεσιώτη και μείωσε σε 1-2.

Το φινάλε της αναμέτρησης έγινε δραματικό και τα 7 λεπτά των καθυστερήσεων έμοιαζαν Γολγοθάς για τον ΠΑΣ. Στο 97' ο Απόλλωνας κέρδισε έμμεσο φάουλ που έδωσε ο Βάτσιος μετά από γύρισμα του Σάλιακα και μπλοκάρισμα της μπάλας από τον Χουτεσιώτη. Ο Ιωαννίδης ήταν εκτελεστής, ο Χουτεσιώτης άπλωσε το αριστερό χέρι και έσωσε, στην εξέλιξη της φάσης ο Ντάουντα έκανε το σουτ ψηλά άουτ και το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

Διαιτησία: Βάτσιος (Δημόπουλος - Κωνσταντόπουλος)

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Κότσαρης (46' Βέρχουλστ), Λισγάρας, Ντομίνγκεζ, Βιτλής (46' Μουνιέ), Μπαξεβανίδης, Τσαμπούρης, Σλίβκα, Φατιόν (72' Κολ), Φερνάντεθ (46' Ντάουντα), Μπεντινέλι,Τσιλούλης (76' Ιωαννίδης).

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Πίρσμαν, Παντελάκης, Κάργας, Κάστρο, Σιόντης (90' Εραμούσπε), Παμλίδης (56' Καρτάλης), Ελευθεριάδης (56' Νάουμετς), Λέο, Κρίζμαν (76' Μπρένερ).