Κυριακή, 24 Ιούνιος 2012 20:02
(1 Ψήφος)

Πλατανιάς- Παναχαϊκή 1-0 (video)

Κεφάλι στην κούρσα των play off ανόδου στη Super League πήρε ο Πλατανιάς, μετά τη νίκη του επί της Παναχαϊκής με 1-0 στο Μάλεμε και την ήττα της Καλλιθέας με 0-1 από την Καλλονή στη Μυτιλήνη! Εξαλλος ο Κούγιας με τον διαιτητή Κάμπαξη, επεισόδια στο τέλος του ματς!

Η ομάδα των Χανίων ανέβηκε στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας, φτάνοντας στους οκτώ βαθμούς, έναν περισσότερο απ' ό,τι η Καλλιθέα. Στους πέντε έφτασε η Καλλονή, πιάνοντας στην 3η θέση την Παναχαϊκή.

Η ερχόμενη αγωνιστική (προτελευταία) είναι ιδιαίτερα κρίσιμη, αφού ο Πλατανιάς υποδέχεται την Καλλονή στο Μάλεμε. Σε περίπτωση νίκης των Kρητικών, τότε θα αγγίξουν την άνοδο ή στην καλύτερη των περιπτώσεων γι' αυτούς, θα την εξασφαλίσουν αν την ίδια ώρα η Παναχαϊκή νικήσει την Καλλιθέα!

Στο σημερινό (24/6) ματς, ο Πλατανιάς προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Ναζλίδη. Η Παναχαϊκή προσπάθησε να αντιδράσει, χάνοντας μάλιστα μοναδική ευκαιρία με τον Φουρτάδο στα τελειώματα του πρώτου μέρος. Η κατάσταση έγινε ακόμα πιο δύσκολη για τους Πατρινούς από το 67' και μετά, όταν και αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Ντίνας.

Ο Γιάννης Παπακώστας, αλλά και ο Αλέξης Κούγιας που είδε το παιχνίδι από τις κερκίδες του γηπέδου, διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή Κάμπαξη, όχι μόνο για την αποβολή, αλλά και για περίπτωση πέναλτι που ζήτησαν οι φιλοξενούμενοι στο 90ό λεπτό.

Με το σφύριγμα της λήξης οι παίκτες της Παναχαϊκής κατευθύνθηκαν προς την διαιτητική τριάδα, για να διαμαρτυρηθούν. Στο γήπεδο μπήκε και ο Αλέξης Κούγιας, που πάντως δεν... πρόλαβε τους διαιτητές και αρκέστηκε στο να χτυπάει τα παράθυρα των αποδυτηρίων. Για λίγα λεπτά δημιουργήθηκε ένταση και μεταξύ των παικτών (με μπουνιά του Ουρτάδο στον Τζανή), ωστόσο οι ψυχραιμότεροι έσβησαν τη φωτιά.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Χατζηνικολάου): Λαζαρίδης, Παληγιώργος, Κουρτεσιώτης, Τζανής, Δημήτρης, Μαραγκός, Γκονζάλες, Μιρτσέτα (65΄ Μαρτσάκης), Ναζλίδης (90΄+ Παπαζούδης), Μαραγκουδάκης, Δράμι (68΄ Χαϊκάλης).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπακώστας): Πουρής, Ιωάννου, Λαμπρόπουλος, Βλασόπουλος (55΄ Φούφουλας), Φατιόν (72΄ Ατματζίδης), Κοκκίνης, Πακάλτσης (32΄ Ντίνας), Ουρτάδο, Ουαταρά, Κωνσταντινίδης, Φουρτάδο.

πηγή: sport.gr

Δείτε το μοναδικό γκολ, τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης αλλά και τα επεισόδια που σημειώθηκαν μετά τη λήξη της αναμέτρησης ΕΔΩ

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 25 Ιούνιος 2012 00:27