Σάββατο, 13 Οκτώβριος 2012 21:00
(6 ψήφοι)

Νίκη (2-1) με ανατροπή για το Πέραμα κόντρα στο Χαροκόπι (video)

Με 2 γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης το Πέραμα ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ, πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 απέναντι στο Χαροκόπι και το έφτασε στους 7 βαθμούς.

Η φιλοξενούμενη ομάδα του Αετού μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε στο 9' μεγάλη ευκαιρία με τον Νούση που κινήθηκε όμορφα από αριστερά το σουτ του όμως που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι του Παππά. Στο 26' το Χαροκόπι πήρε το προβάδισμα στο σκορ: ο Χατζής σούταρε ο Παππάς απέκρουσε και στην επαναφορά της μπάλας ο Κωνσταντής με πλασέ έκανε το 0-1. Από το ημίωρο της αναμέτρησης και μετά, το Πέραμα ισορρόπησε το παιχνίδι χωρίς ωστόσο να δημιουργηθει σπουδαία φάση μπροστά από τις δυο εστίες.

Στην επανάληψη, το σκηνικό ανατράπηκε με το Πέραμα να μπαίνει δυνατά και να έχει την υπεροχή. Στο 51' ο παίχτης-προπονητής Μίμης Κοντογιάννης έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά το πλασέ του από τη μικρή περιοχή έδιωξε σωτήρια ο Αρχοντάκης. Στο 56' σουτ του Στάθη η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 67' ήταν η σειρά του Παπαδόπουλου να αστοχήσει από πλεοντική θέση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό το Χαροκόπι έχασε ευκαιρία για το 0-2 με τον Χατζή που από πλάγια δεξιά έκανε το σουτ, απέκρουσε όμως με υπερένταση ο Παππάς. Στο 72' ο Ζιμπλιακίδης έστρωσε στον Ευαγγελίδη το σουτ του οποίου όμως από πλεονεκτική θέση πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αρχοντάκη. Στο 80' το Χαροκόπι απώλεσε τη μεγάλη του ευκαιρία να καθαρίσει το παιχνίδι: ο Νούσης με έξυπνη μπαλιά-τρύπα έβγαλε τον Σπύρου τετ α τετ με τον Παππά, αυτός όμως έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 85' ήρθε η ισοφάριση για το Πέραμα με τον Ζιμπλιακίδη ο οποίος πήρε το ριμπάουντ απο το σουτ του Ευαγγλίδη που αρχικά απέκρουσε ο Αρχοντάκης και με πλασέ έκανε το 1-1. Στο 87' νέο σουτ του Ευαγγελίδη, η μπάλα πέρασε άουτ. Η φάση του παιχνιδιού έγινε στο 89' όταν ο Παπαδόπουλος ανατράπηκε από τον Καβακίδη και ο διαιτητής Κατσικογιάννης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Ευαγγελίδης (σ.σ με διαφορά ο καλύτερος των γηπεδούχων) εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κάνοντας το 2-1 και χάρισε τους 3 βαθμούς της νίκης στην Προοδευτική.

Η αναμέτρηση στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Ανδρέα Γκουγιάννου που χτύπησε άσχημα στον αστράγαλο σε μια δυνατή κόντρα στον χώρο του κέντρου. Ο ποδοσφαιριστής διακομίστηκε με ΙΧ στο νοσοκομείο όπου διαγνώστηκε κάκωση στην ποδοκνημική και του τοποθετήθηκε νάρθηκας.

Διαιτησία: Κατσικογιάννης (Τίκας- Τσατσάνης)

Προοδευτική Περάματος: Παππάς, Ευαγγελίδης, Γκουγιάννος (62' Κατσάνος Ι.), Τζώρτζης, Τσιρώνης, Κατσάνος Φ., Ζήσης, Ντεμίρης (65' Ζιμπλακίδης), Παπαδόπουλος, Κοντογιάννης (82' Κιούσης), Στάθης.

Αετός Χαροκοπίου: Αρχοντάκης, Πάτσης, Ορμυλιώτης, Τσακανίκας, Κωνσταντής, Κατέρης, Χατζής, Τάτσης (86' Τικμανίδης), Σπύρος (82' Καβακίδης), Νούσης, Αντωνίου (69' Κωστάκης).

Επιμέλεια: Θ.ΜΥΡΙΟΥΝΗΣ

Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 10 Οκτώβριος 2013 16:34