Σάββατο, 02 Μάρτιος 2013 22:47
(5 ψήφοι)

Έμφραγμα στο τέλος για τον Α.Ο.Ο.Β., 1-1 με το Ροδοτόπι (videos+pics)

O άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου που θέλει την ομάδα η οποία χάνει ευκαιρίες να δέχεται γκολ, επιβεβαιώθηκε με απόλυτο τρόπο στην αναμέτρηση του Ροδοτοπίου με το Βελισσάριο, με το τελικό 1-1 να αφήνει ικανοποιημένους μόνο τους γηπεδούχους.

Οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία, με το μεν Ροδοτόπι να προσπαθεί να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη, το δε Βελισσάριο να επιδιώκει να βρεθεί σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα επιβάλλοντας το ρυθμό τους και στο 13’ άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και από θέση πλάγια αριστερά.

Δύο λεπτά αργότερα ο Αξιούργος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, με την μπάλα να γλύφει το οριζόντιο δοκάρι του Τριανταφύλλου σε γύρισμα του Παπαδόπουλου, ενώ στο 18’ ένα δυνατό σουτ του Κατσάνου Γ. έξω από την περιοχή, εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ του Ροδοτοπίου.

Οι γηπεδούχοι, στη συνέχεια, ισορρόπησαν το ματς και προσπάθησαν να απειλήσουν, κυρίως με στημένα, ο Δημητρίου όμως καθάριζε με την εμπειρία του όλες τις επικίνδυνες φάσεις μπροστά στην εστία του.

Στο 42’ ο Παπαδόπουλος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και από θέση πλάγια αριστερά έστειλε την μπάλα άουτ, ρίχνοντας ουσιαστικά την αυλαία του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το Ροδοτόπι ανέβασε στροφές προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση, δεν κατάφερε όμως να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Δημητρίου. Απεναντίας, το Βελισσάριο ήταν αυτό που είχε και πάλι τις σημαντικότερες στιγμές στο παιχνίδι.

Πιο συγκεκριμένα, στο 55’ ο Αξιούργος μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή του Ροδοτοπίου, το σουτ όμως που επιχείρησε έφυγε άουτ. Στο 66’ ο Δάλλας έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τριανταφύλλου, το γκολ όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από υπόδειξη του α’ βοηθού Σιαμέτη.

Στο 75’ ο Παπαδόπουλος βγήκε μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα του Ροδοτοπίου, τον πρόλαβε όμως αμυντικός των γηπεδούχων πριν σουτάρει, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έχασε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, με τον Τριανταφύλλου να αποκρούει ενστικτωδώς με τα πόδια το πλασέ του άσου του Βελισσαρίου.

Στο 82’ έγινε η φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς φιλοξενούμενων. Ο Παπαδόπουλος βγήκε απέναντι από τον Τριανταφύλλου, ο Πάικας τον κράτησε όσο χρειαζόταν έξω από την περιοχή για να τον εκτρέψει από την πορεία του, χωρίς όμως να τον ανατρέψει. Ο κ. Μπούμπας έδειξε παίζετε, με τους ανθρώπους του Βελισσαρίου να διαμαρτύρονται έντονα για φάουλ και κόκκινη κάρτα στον αμυντικό του Ροδοτοπίου ως τελευταίου παίκτη της άμυνας.

Η συγκεκριμένη φάση εξόργισε τον προπονητή του Βελισσαρίου Στράτο Γκαρόζη που διαμαρτυρήθηκε στον κ. Μπούμπα με αποτέλεσμα ο τελευταίος να τον αποβάλει από τον πάγκο του.

Κι όπως συμβαίνει συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, η ομάδα που χάνει τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, στο τέλος αποδεικνύεται άξια της μοίρας της. Στην προκειμένη περίπτωση, ένα λεπτό πριν το φινάλε της αναμέτρησης, ο Μαλάτος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο σύγχυση στην περιοχή του Βελισσαρίου έπειτα από εκτέλεση φάουλ από δεξιά και με κοντινή προβολή έκανε το 1-1 χαρίζοντας έναν ανέλπιστο βαθμό στην ομάδα του.

Διαιτησία: Μπούμπας (Σιαμέτης-Τάτσης)

ΡΟΔΟΤΟΠΙ (Γ. Θρασκιάς): Τριανταφύλλου, Δάλλας, Πάικας, Γκίκας (57’ Ανδρέου), Μαλάτος, Ντίνος, Μαρμούτας (46’ Μαλάτος Α.), Παππάς (80’ Θρασκιάς), Τσίος, Παπαγεωργίου, Τασιούλας

Α.Ο.Ο.Β. (Σ. Γκαρόζης): Δημητρίου, Ιωάννου, Κατσάνος Γ., Αδαμίδης (85’ Αναγνώστου), Καλαντζής, Σήτος, Ζήσης (88’ Χαλαύτρης), Δάλλας, Παπαδόπουλος, Ορφανός (73’ Κατσάνος Σ.), Αξιούργος