Κυριακή, 15 Μάιος 2011 19:20
(4 ψήφοι)

Ντεμόλ: "Δυο γκολ ο ΟΦΗ και δυο γκολ ο διαιτητής"

Στη διαιτησία στάθηκε στις δηλώσεις του ο Στεφάν Ντεμόλ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αναγνώρισε παρόλα αυτά την ανωτερότητα στο δεύτερο ημίχρονο της κρητικής ομάδας. Η συνέντευξη τύπου σημαδεύτηκε από την αποχώρηση δακρυσμένου του Ηλία Κώτσιου για τον πόλεμο όπως ανέφερε που δέχτηκε μετά το ματς του πρώτου γύρου αυτός και η οικογένειά του.

Στον αντίποδα ο τεχνικός του ΟΦΗ, Νίκος Αναστόπουλος αφιέρωσε τη νίκη στον κόσμο και χαρακτήρισε την αυριανή μέρα που κρίνεται η αδειοδότηση ή μη του ΟΦΗ ως Πάσχα για την κρητική ομάδα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις προπονητών και ποδοσφαιριστών:

Στεφάν Ντεμόλ:  "Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στο Νίκο Αναστόπουλο και τον ΟΦΗ για τη νίκη του. Νομίζω ότι μέχρι το 44ο λεπτό είδαμε ένα καλό παιχνίδι αντάξιο της παρουσίας των δύο ομάδων. Δεν θέλω να είμαι κακός "χαμένος" αλλά οι συνθήκες που επικράτησαν και όσο οι δύο ομάδες έπαιζαν μαζί, ήταν ένα καλό παιχνίδι για τις δύο ομάδες. Ο ΟΦΗ έχει πολύ καλή ομάδα και δεν χρειάζεται την βοήθεια του διαιτητή. Παίξαμε καλά μόνο  στο πρώτο ημίχρονο και όταν παίζουμε καλά στο πρώτο ημίχρονο μόνο, δεν μπορούμε να κερδίσουμε. Η νικη του ΟΦΗ ήταν φυσιολογική.

Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για όλη την χρονιά.  Η άνοδος στην Σούπερ Λιγκ ήταν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα αλλά ευελπιστούσαμε σε κάτι παραπάνω. Θέλω να πω στον συνάδελφο μου, το Νίκο Αναστόπουλο καλή τύχη στα play off και είμαι σίγουρος ότι ο ΟΦΗ θα είναι του χρόνου στην Super League.

Πιστεύω ότι ο ΟΦΗ  έχει πολύ καλή ομάδα. Νομίζω ότι η ομάδα είναι καλύτερη από τον πρώτο γύρο. Με τις προσθήκες του Καμπάνταη και του Γεωργίου έγινε ακόμα καλύτερος. Παίξαμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Παίξαμε στην κόντρα επίθεση. Σκοράραμε, δεχτήκαμε ένα γκολ και μετά δεν παίξαμε καλά.

Ο ΟΦΗ πέτυχε δύο γκολ και ο διαιτητής τους έδωσε άλλα δύο αλλά και με το 2-1 ο ΟΦΗ θα κέρδιζε"

Νίκος Αναστόπουλος: "Καταρχάς την σημερινή νίκη την αφιερώνουμε στους φιλάθλους που την ήθελαν τόσο πολύ. Πρώτα ο Θεός, θα πάρουμε το χαρτί και έπεται συνέχεια. Θα συμφωνήσω με τον κύριο Ντεμόλ ότι το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν αποτελεσματικοί, γρήγοροι και το 4-1 τα λέει όλα. Εμείς θα συνεχίσουμε αυτήν την προσπάθεια και παίρνοντας την αδειοδότηση θα προχωρήσουμε για την συνέχεια. Επίσης θα ήθελα να πω μπράβο στα Γιάννενα και τον Παναιτωλικό που πήραν την άνοδο που εμείς χάσαμε από μικρολεπτομέρειες.

Η αλήθεια είναι ότι εμείς το θέλαμε πιο πολύ το παιχνίδι. Είναι μοιραίο για μια ομάδα να μην εκπληρώσει το αγωνιστικό κομμάτι όταν δεν έχει βαθμολογικό κίνητρο. Στο δεύτερο ημίχρονο γίναμε πιο αποτελεσματικοί. Αυτό μας έλειπε από τα προηγούμενα παιχνίδια. Και με τον Πιερικό ακόμα γκολ χάνουμε. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Σήμερα βρεθήκαμε στην μέρα μας και πετύχαμε τα γκολ. Θεωρώ ότι η νίκη μας ήταν δίκαιη και ο διαιτητής δεν έπαιξε κανένα ρόλο.

Εμείς θέλαμε οπωσδήποτε τη νίκη για να ξαναπάρουμε τον βαθμό που χάσαμε στην Κατερίνη. Για εμάς θα είναι αύριο Πάσχα και να πάρουμε το χαρτί.

Σε ερώτηση δημοσιογράφου για το αν πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει αυτή η κόντρα που έχει ανοίξει από τα μπαράζ του 2001 ο Αναστόπουλος απάντησε ώς εξής:

"Δεν γίνεται να λέμε ευχολόγια. Μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων δεν υπάρχει πρόβλημα. Μπορούν να σταματήσουν όμως να τσακώνονται Ολυμπιακοί και Παναθηναϊκοί;"

Ηλίας Κώτσιος:  "Θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους που πέτυχαν τον στόχο της ανόδου. Πετύχαμε τον στόχο δίχως να μας βοηθήσει κανένας. Δυστυχώς, ένα ημίχρονο ήταν καταστροφικό και φεύγουμε με ένα βαρύ σκορ. Σήμερα ήρθα εδώ γιατί πολλοί από εδώ μέσα γνωρίζουν ότι έξι μήνες μετά το παιχνίδι των Ιωαννίνων έγινε ένας πόλεμος προς το πρόσωπο μου...

Ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου είναι ένα απλό παιχνίδι. Όταν μπαίνουν στην μέση παιδιά... Συγνώμη δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο.."

Αμέσως μετά ο κεντρικός αμυντικός του ΠΑΣ αποχώρησε βουρκωμένος από την αίθουσα που γίνονταν η συνέντευξη τύπου.

Άρης Γαλανόπουλος: "Στο πρώτο ημίχρονο το γεγονός ότι η ομάδα των Ιωαννινων μας έπαιξε κόντρα στην επίθεση και αυτό μας ελαχιστοποίησε την επίθεση μας. Η ομάδα κράτησε αήττητη την έδρα της και ευελπιστούμε ότι αύριο θα πάρουμε την αδειοδότησηση ώστε να πάμε την ομάδα εκεί που ανήκει".

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 15 Μάιος 2011 20:00