Κυριακή, 06 Οκτώβριος 2013 22:49
(1 Ψήφος)

72 λεπτά άντεξε ο φοβερός Κοτίκας, Λαψίστα-Βελισσάριο 0-2 (video)

Μέχρι το 72' άντεξε ο φοβερός Στέφανος Κοτίκας που με εκπληκτικές επεμβάσεις κράτησε ως εκείνο το σημείο αλώβητη την εστία της Λαψίστας στην αναμέτρηση με το Βελισσάριο. 2 γκολ του Θανάση χάρισαν μια σπουδαία βαθμολογικά νίκη στον Α.Ο.Β. με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για τη διαιτησία του Σιαμέτη.

Ας τα πάρουμε από την αρχή: παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτα του αγώνα με τη Λαψίστα να παίζει πιο ψυχωμένα και να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο 20' με σουτ του Κοσμά που πέρασε άουτ.

Στο 25' ψιλοκρεμαστό σουτ του Θανάση πέρασε πανω από το οριζόντιο δοκάρι της Λαψίστας.

Στο 29' αμυντικό λάθος του Αργύρη το εκμεταλλεύτηκε ο Μπαλαντάνης που έβγαλε τη σέντρα αλλά η κεφαλιά του Κίτσιου πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κοτίκα Σ.

Στο 36' ο Κοσμάς εκμεταλλεύτηκε στραβοκλωτσιά του Σήτου αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου χάθηκε στο 41' για το Βελισσάριο με σέντρα του Μπαλαντάνη και σουτ του Παπαναγιώτου που απέκρουσε εξ επαφής ο τερματοφύλακας Στέφανος Κοτίκας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Βελισσάριο βελτιώθηκε επιθετικά με την είσοδο των Ζήση και Νικολάου και πίεσε για το γκολ όμως βρήκε μπροστά του έναν εκπληκτικό Στέφανο Κοτίκα που κατέβασε τα ρολά.

Αρχικά στο 53' όταν ο Κίτσιος βρήκε τον Θανάση που έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι αλλά ο τερματοφύλακας της Λαψίστας έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

Δυο λεπτά αργότερα στο 55' τεράστια διπλή ευκαιρία για το Βελισσάριο με τον Θανάση να νικιέται από τον Κοτίκα σε τετ α τετ και τον Κίτσιο να αστοχεί σε κενή εστία.

Στο 56' οι αριθμητικές ισορροπίες του παιχνιδιού άλλαξαν με τον Τσώλη να δέχεται απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Σιαμέτη για σκληρό μαρκάρισμα στον Ζήση στον χώρο του κέντρου.

Με παίκτη παραπάνω το Βελισσάριο αύξησε την πίεση του για να πετύχει ένα γκολ. Στο 68' φοβερή απόκρουση του Κοτίκα σε εξ επαφής σουτ του Γιαννόπουλου από την μικρή περιοχή ενώ το σουτ του Ζήση στην επαναφορά κόντραρε στα σώματα των αμυντικών και απομακρύνθηκε.

Στο 69' σέντρα του Νικολάου και κεφαλιά του Θανάση, η μπάλα άουτ.

Στο 70' νέα σωτήρια απόκρουση του Κοτίκα σε σουτ του Κίτσιου.

Ο "γόρδιος δεσμός" λύθηκε στο 72' με τον Κίτσιο να κάνει την κούρσα από δεξιά και να βγάζει παράλληλη σέντρα στον Θανάση που με πλασέ νίκησε τον..απροσπέλαστο μέχρι εκείνη τη στιγμή Κοτίκα και έκανε το 0-1 με τους ποδοσφαιριστές και τους ανθρώπους της Λαψίστας να διαμαρτύρονται έντονα για off side που δεν υπέδειξε ο πρώτος βοηθός Σιόντης.

Μάλιστα στις έντονες διαμαρτυρίες προς τον Σιόντη έγινε και κάτι ασυνήθιστο. Ο διαιτητής Σιαμέτης απέβαλε (σ.σ. με 2 κίτρινες μάλιστα) τον Σίσκα που προθερμαίνονταν για να μπει ως αλλαγή.

Στο 89' ο Κίτσιος είχε κεφαλιά στο δοκάρι μετά από βολέ του Παπαστεργίου που έφτασε στην αντίπαλη περιοχή του Κοτίκα.

Στο 90' μεγάλη ευκαιρία για το Βελισσάριο με τον Μπαλαντάνη που κέρδισε τις κόντρες και σούταρε από το ύψος του πέναλτι αλλά άστοχα.

Στο 91' ο Κίτσιος βγήκε τετ α τετ με τον Κοτίκα αλλά έκανε κακό κοντρόλ και η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 93' μετά από εκτέλεση πλαγίου ο Μπαλαντάνης βγήκε από αριστερά και έκανε τη σέντρα με τον Θανάση να βρίσκεται στην καρδιά της άμυνας της Λαψίστας και με κεφαλιά να πετυχαίνει το 0-2.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Λαψίστα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Σήτου εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νούγιας που έστειλε τη μπάλα στο κέντρο με αποτέλεσμα να απομακρύνει με τα πόδια ο Παπαστέργιος.

Το 0-2 ήταν το σκορ με το τελευταίο σφύριγμα του Σιαμέτη που ήταν και στο τέλος αποδέκτης παραπόνων για τα σφυρίγματα του αλλά και την απόφαση του Σιόντη να τρέξει προς τη σέντρα στη φάση του πρώτου γκολ.

Διαιτησία: Σιαμέτης (Σιόντης - Διαμάντης)

Λαψίστα (Καραφέρης): Κοτίκας Σ., Νάστος, Τσώλης, Αργύρης, Κατσαρός, Νάσιος, Κοτίκας Θ. (85' Κολόκας), Νούγιας, Κοσμάς, Τζαλαγιάννης Αθ., Τζαλαγιάννης Αν.

Βελισσάριο (Κοζανίτης): Παπαστέργιος, Παπαναγιώτου, Τζάλλας, Αδαμίδης (46' Ζήσης), Σήτος, Παπαδάμος, Λαλάι (54' Νικολάου), Γιαννόπουλος (85' Παργινός), Θανάσης, Κίτσιος, Μπαλαντάνης.