Σάββατο, 11 Ιανουάριος 2014 20:41
(2 ψήφοι)

Μίλησε στο τέλος η Θύελλα, Βελισσάριο-Ελεούσα 3-3 (video+photos)

Δικαιωμένοι πρέπει να αισθάνονται όσοι επέλεξαν να πάνε το μεσημέρι στο ΠΕΑΚΙ για να παρακολουθήσουν από κοντά την αναμέτρηση του Βελισσαρίου με την Ελεούσα που βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις μετά το τελικό 3-3.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Μήτσιου, με τους γηπεδούχους πάντως να φεύγουν απογοητευμένοι από το γήπεδο αφού πέταξαν δύο ακόμα πολύτιμους βαθμούς χάνοντας κι άλλο έδαφος στη μάχη της κορυφής. Είναι χαρακτηριστικό ότι το Βελισσάριο στα τελευταία 6 παιχνίδια μετράει μόλις μία νίκη, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες.

Η Ελεούσα ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Γεωλδάσης. Άμεση όμως ήταν η απάντηση του Βελισσαρίου που κατάφερε, πριν βγει το ημίχρονο, να πάρει κεφάλι στο σκορ με δύο γκολ του συνήθη ύποπτου, Κώστα Θανάση, που εκμεταλλεύτηκε ισάριθμες ασίστ του Γιαννόπουλου.

Στο β’ ημίχρονο το Βελισσάριο φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς στο 66’, με τον Θανάση να πετυχαίνει το τρίτο προσωπικό του τέρμα αποδεικνύοντας ότι δικαίως συγκαταλέγεται στους κορυφαίους επιθετικούς της κατηγορίας.

Η Θύελλα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε αρχικά να μειώσει σε 3-2 με γκολ του Μπλέτσα στο 81’ και να ισοφαρίσει σε 3-3 στις καθυστερήσεις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πασχάλη.

Όπως ήταν φυσικό, το τελευταίο σφύριγμα του κ. Μήτσιου βρήκε ένα κουβάρι τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν την ισοπαλία που ήρθε έπειτα από εντυπωσιακή ανατροπή.

LIVE…LIVE…LIVE

3’: Σέντρα Γεωλδάση Π., πλασέ Βελτσίστα και η μπάλα ελάχιστα άουτ.

15’: Σέντρα Χριστακόπουλου και κεφαλιά Θανάση, η μπάλα λίγο άουτ.

30’ ΓΚΟΛ: Σέντρα Βελτσίστα από αριστερά, ο Γεωλδάσης Π. προλαβαίνει την έξοδο του Σκουλίκα και κάνει το 0-1 για τη Θύελλα.

31’ ΓΚΟΛ: Σουτ του Γιαννόπουλου από αριστερά, ο Γεωλδάσης χάνει την μπάλα και από κοντά ο Θανάσης ισοφαρίζει για το Βελισσάριο.

32’: Ο Θανάσης μέσα από τη μεγάλη περιοχή και από θέση πλάγια δεξιά κάνει το σουτ για να αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Γεωλδάσης.

45’ ΓΚΟΛ: Ο Γιαννόπουλος κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Θανάσης πετάγεται στην πορεία της μπάλας και με κοντινή κεφαλιά νικάει τον Γεωλδάση «γράφοντας» το 2-1.

50’: Σέντρα-σουτ του Παππά, μπλοκάρει ο Σκουλίκας.

51’: Ο Θανάσης κάνει το γύρισμα από αριστερά μέσα στην περιοχή αλλά ο Χριστακόπουλος σε κενή εστία στέλνει την μπάλα άουτ.

52’: Ωραία προσπάθεια του Γεωλδάση Π. που θα κόψει την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά το σουτ του Βελτσίστα φεύγει άουτ.

66’ ΓΚΟΛ: Ο Θανάσης βγαίνει απέναντι από τον Γεωλδάση και με χαρακτηριστική ευκολία κάνει το 3-1 για το Βελισσάριο.

77’: Λάθος της άμυνας του Βελισσαρίου, ο Γεωλδάσης Π., όμως, απέναντι από τον Σκουλίκα πλασάρει άουτ.

81’ ΓΚΟΛ: Ο Ντούγιας εκτελεί το φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, ο Σκουλίκας αποκρούει ασθενώς και ο Μπλέτσας από κοντά μειώνει σε 3-2 για τη Θύελλα.

90'+ ΓΚΟΛ:  Ο Σοφίας κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του μέσα στην περιοχή του Βελισσαρίου. Ο Πασχάλης ευστοχεί από τα 11 βήματα «υπογράφοντας» το τελικό 3-3 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Διαιτησία: Μήτσιος (Καραλής- Θανασιάς)

Βελισσάριο (Γ. Λέττας): Σκουλίκας, Νικολάου, Τζάλλας, Συμεωνίδης, Σήτος, Παπαναγιώτου, Χριστακόπουλος (86’ Τζιμογιάννης), Παπαδάμος, Θανάσης, Γιαννόπουλος (90+ Γκολφινόπουλος), Μπαζαντάνης (57’ Μήτσιος)

Ελεούσα (Θ. Τζιάλλας): Γεωλδάσης Γ., Κέντρος, Κυριακόπουλος (63’ Σοφίας), Πασχάλης, Σιώζιος (46’ λ.τρ. Δέρβας), Ντούγιας, Γεωλδάσης Π., Μπλέτσας, Οικονόμου, Παππάς (56’ Αδάμου), Βελτσίστας