Στα play off οι γυναίκες του ΠΑΣ, 63-61 τον Αθηναϊκό (video)

03.04.2024 Αναγνώστηκε 1180 φορές #Μπάσκετ

Την κατάληψη της έκτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Γυναικών και την είσοδο στα Play Off πανηγύρισε σήμερα ο ΠΑΣ Γιάννινα καθώς επικράτησε με 63-61 του Αθηναϊκού στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Μυριούνης
Θανάσης Μυριούνης

Η νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα σε συνδυασμό με τις ήττες του ΠΑΟΚ από την Ελευθερία Μοσχάτου και του Ηρακλή από τον Παναθηναϊκό έδωσε στην ομάδα του Μάριου Μιχαήλ το εισιτήριο για τα Πlay Οff με πλεονέκτημα έδρας και ο πρώτος της αντίπαλος θα είναι ο ΠΑΟΚ.

Με πρωταγωνίστρια την αρχηγό Σαρηγιαννίδου που επέστρεψε δυναμικά μετά την απουσία της από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό, ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδια και πήρε το προβάδισμα. Από το 9-4 στο 4' οι γυναίκες του ΠΑΣ ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (19-8) στο 7'. Ο ΠΑΣ κράτησε μια σταθερή διαφορά 8-10 πόντων μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (20-12).

Η δεύτερη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΣ Γιάννινα που έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και μάλιστα έφτασε κάποια στιγμή τη διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους κυρίως λόγω των πολλών επιθετικών ριμπάουντ που του έδιναν δεύτερες επιθέσεις και σε πολλές περιπτώσεις ελεύθερα σουτ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΣ Γιάννινα μπροστά στο σκορ με 36-27.

Όπως στα περισσότερα φετινά παιχνίδια, ο...κακός δαίμονας του ΠΑΣ Γιάννινα εμφανίστηκε και σήμερα κόντρα στον Αθηναϊκό. Ο λόγος για το τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο στάθηκε πολλές φορές φέτος μοιραίο για τη γιαννιώτικη ομάδα. Το σκηνικό λοιπόν άλλαξε άρδην στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου όταν ο Αθηναϊκός δυνάμωσε την άμυνα του και με υπομονή στην επίθεση ροκάνισε τη διαφορά και για πρώτη φορά ισοφάρισε 42-42 στο 24'. Με την Πηλακούτα να ευστοχεί ο ΠΑΣ ξαναπήρε το προβάδισμα με 48-44, ωστόσο η ψυχραιμία και τις Τίλμαν έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ στον Αθηναϊκό, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με οριακό προβάδισμα (48-49) της αθηναϊκής ομάδας.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου ο Αθηναϊκός έφτασε να προηγείται και με 4 πόντους (49-53), όμως η ψυχραιμία και ο τσαμπουκάς των γυναικών του Μάριου Μιχαήλ έφεραν και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΣ με 59-57 στο 37'. Μια καλή άμυνα της Πηλακούτα και ένα εύστοχο τρίποντο της Μάρκοβιτς έφερε τον ΠΑΣ στο +5 (62-57) 76 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Αθηναϊκός μείωσε στον πόντο στα 21'' και στη συνέχεια έκανε φάουλ πάνω στην Μαρίνη, η οποία ήταν και στις δύο βολές άστοχη.

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη επίθεση η Γκάβιν δεν κατάφερε να σκοράρει και η Άσμπερι από τη γραμμή των βολών ευστόχησε στη δεύτερη και έκανε το 63-61. Στα 3,3'' που απέμειναν μετά το τάιμ άουτ ο ΠΑΣ έπαιξε εξαιρετική άμυνα και το σουτ απελπισίας που επιχειρήθηκε δεν βρήκε καν στεφάνη και έτσι το 63-61 έμεινε μέχρι το τέλος.

Πρωταγωνίστρια για τον ΠΑΣ η αρχηγός Ντίνα Σαρηγιαννίδου με double double με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ, μαζί με 6 ασίστ και 3 κλεψίματα. Πολύ καλή ήταν και η Πηλακούτα με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ με τη Μαρίνη, με 13 πόντους, 8 ασίστ και την Μάρκοβιτς με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, να ξεχωρίζουν επίσης.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 36-27, 48-49, 63-61

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Βασιλόπουλος - Μιχέλη.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη 2, Μάρκοβιτς 10(1), Πηλακούτα 16, Σαρηγιαννίδου 14(1), Μαρίνη 13(3), Άσμπερι 8(1).

Αθηναϊκός (Αντωνόπουλος): Τίλμαν 12(2), Γρύλλια, Χατήρα 2, Καλαφάτη, Στεφανίδου 2, Έλμορ 11, Μάνου 4, Οικονομάκη 14, Παρασκευοπούλου, Γκάβιν 16.