Νίκη για το Iοannina WBC, 71-65 την Ανόρθωση Βόλου

07.04.2024 Αναγνώστηκε 732 φορές #Μπάσκετ

Μία μεγάλη νίκη επί ενός ισχυρού αντιπάλου κατέκτησε χτες το μεσημέρι το Ioannina WBC επικρατώντας της Ανόρθωσης Βόλου με 71-65 σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α2 Γυναικών.

Η Καλέβα σημείωσε 14 πόντους, τις Γιωτίτσα και Κρητικού να προσθέτουν από 11 και την Μπαρτζώκα 10. Από τις Βολιώτισσες 27 είχε η Σουλτάνη, 14 η Tanturovska και 13 η Κουτσουνούρη.

Με κορυφαίες τις Γιωτίσα και Μπαρτζώκα, οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 8’ με 12-11, ενώ έκλεισαν υπέρ τους το δεκάλεπτο με 20-11.

Με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με σερί 8-0, απάντησε η Ανόρθωση Βόλου στα πρώτα 3΄ της δεύτερης περιόδου πλησιάζοντας στο -1 (20-19 στο 13΄). Οι Γιαννιώτισσες δεν έχασαν την πρωτοκαθεδρία στο σκορ (24-22 στο 15΄) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 33-29. Με τις Τσιμπίδη και Σουλτάνη να δίνουν βοήθειες, η Ανόρθωση μείωσε σε 40-38 αλλά το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 51-44.

Στο 35΄ το Ioannina WBC είχε μικρή διαφορά 3 πόντων (55-52) διατηρώντας τα ηνία στη συνέχεια με διαφορές 4 πόντων (60-56 στο 37΄ και 64-60 στο 39’.

Τελικό σκορ 71-65 με τις Γιαννιώτισσες να κατακτούν την 3η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα παίρνοντας ανεβαίνοντας πολύ ψυχολογικά ενόψει της απαιτητικής συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 33-29, 51-44, 71-65

Διαιτητές: Καννής-Πλιάκος

Ioannina WBC (Κρικώνης): Γιωτίτσα 11(1), Βλάχβεη 7(1), Μπαρτζώκα 10, Τσακτσίρα 9(1), Βρασταμηνού 2, Καλαντζή 3(1), Παπαδιά, Κρητικού 11(3), Kaleva 14(1), Ρίζου 4

Ανόρθωση Βόλου (Μπαντίδης): Σουλτάνη 27(2), Τσιμπίδη 9(1), Αγαγιώτου Ξενοφώντος, Μιχαηλίδου, Ζήτη 2, Κουτσουνούρη 13(1), Αρτεμισίου, Tanturovska 14(4)