"Πάτησε" τον Ηρακλή (89-40) και έκανε το 1-0 ο ΠΑΣ (video)

14.04.2024 Αναγνώστηκε 872 φορές #Μπάσκετ

Με πάθος, ένταση και αποφασιστικότητα ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καταιγιστικός απέναντι στον Ηρακλή, επικρατώντας με το άκρως εντυπωσιακό 89-40 και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της πέμπτης θέσης του πρωταθλήματος.

Με τον κόσμο να δίνει βροντερό παρών και παλμό με συνθήματα στην κερκίδα του Νέου Κλειστού, οι Γιαννιώτισσες πάτησαν γκάζι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και σαν σε προπόνηση έστειλαν στο καναβάτσο τον Ηρακλή, πετυχαίνοντας μια ευρεία και εντυπωσιακή νίκη.

Με νίκη την Τετάρτη στο Ιβανώφειο, η ομάδα του Μάριου Μιχαήλ θα κατακτήσει την 5η θέση, η οποία υπό προυποθέσεις μπορεί να δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Πολλές οι πρωταγωνίστριες για τη γιαννιώτικη ομάδα με την Κατερίνα Μαρίνη να πετυχαίνει 19 πόντους και να έχει 5 ριμπάουντ. Η Άσμπερι σημείωσε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ, ενώ η αρχηγός Ντίνα Σαρηγιαννίδου έκανε ξανά double double με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ έχοντας ακόμα 6 ασίστ, 4 κλεψίματα.

Ιδιαίτερα μαχητική ήταν και η Πηλακούτα που είχε 10 πόντους και 12 ριμπάουντ, την Μάρκοβιτς να σημειώνει 12 πόντους κατεβάζοντας 7 ριμπάουντ.

Επιθετική δυστοκία για τις δυο ομάδες στα πρώτα τρία λεπτά με την Πατούνη να σημειώνει το πρώτο καλάθι του αγώνα για τον Ηρακλή. Με την Πηλακούτα να σημειώνει τους πρώτους πόντους, τις Σαρηγιαννίδου και Άσμπερι να πετυχαίνουν τρίποντο, ο ΠΑΣ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ του με 13-7.

Εντυπωσιακό παιχνίδι για τον ΠΑΣ στο δεύτερο δεκάλεπτο που έκανε ένα επιμέρους 34-14. Οι Γιαννιώτισσες κυριάρχησαν στο παρκέ, εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια της άμυνας του Ηρακλή και με συνεχόμενα τρίποντα εκτόξευσαν γρήγορα τη διαφορά στο +25 (39-24). Το σκορ στο πρώτο ημίχρονο ήταν 47-21 για τον ΠΑΣ Γιάννινα που πήρε παράσταση νίκης ενόψει του δεύτερου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενες έριξαν τη διαφορά και μείωσαν σε 51-29, όμως οι γηπεδούχες πάτησαν ξανά γκάζι και με ένα σερί 10-0 ανέβασαν τη διαφορά στους 32 πόντους στο 26’ (61-29). Ο προπονητής του ΠΑΣ έδωσε χρόνο συμμετοχής στη νεαρή Κωνσταντάρα και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 69-34.

Γρήγορα στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε στους 41 πόντους (75-34), ενώ στη συνέχεια με ένα σερί 8-0 έγινε το 82-35. Η νεαρή Παπανικολάου πήρε χρόνο συμμετοχής σε ακόμη ένα παιχνίδι, ενώ ντεμπούτο έκανε η Σιντόρη. Οι δυο παίκτριες μαζί με την Κωνσταντάρα πρόσθεσαν πόντους για τον ΠΑΣ.

Το τέλος της αναμέτρησης έδωσε το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς στην κερκίδα, ενώ κόσμο και παίκτριες έγιναν ένα για να πανηγυρίσουν την εντυπωσιακή νίκη. Το σύνθημα «ΠΑΣ ζούμε Ευρώπη να σε δούμε, αντηχούσε στο Νέο Κλειστό» και πλέον ο ΠΑΣ ετοιμάζεται για το παιχνίδι στο Ιβανώφειο με σκοπό να κλειδώσει την 5η θέση. Εφόσον ο ΠΑΣ ηττηθεί, οι δυο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι στο Νέο Κλειστό το Σάββατο.

Τα δεκάλεπτα: 13-7, 47-21, 69-34, 89-40

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης-Γιαννούλης-Τοπαλίδης

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου 6 (5 ριμπ.), Δαμουλάκη 6 (1/3 τριπ., 14 ασ., 5 ριμπ.), Markovic 12 (2/2 τριπ., 7 ριμπ.), Πηλακούτα 10 (12 ριμπ.), Σαρηγιαννίδου 15 (1/1 τριπ., 11 ριμπ., 6 ασ., 4 κλεψ.), Μαρίνη 19 (3/5 τριπ., 5 ριμπ.), Παπανικολάου 2, Κωνσταντάρα 1, Σιντόρη 2, Asberry 16 (2/6 τριπ., 6 ριμπ., 4 ασ.)

Ηρακλής (Πολυμένης): Φωτεινίδου 2, Μανούση, Αυτζή 10 (2/8 τριπ., 7 ριμπ., 4 ασ.), Παπά, Γιαννούδη 10 (2/8 τριπ., 7 ριμπ.), Παπαροϊδάμη 4 (15 ριμπ.), Πράπα 10(1), Πατούνη 2, Ουζούνη 2, Μανάβη, Ζλατανίδου