Καταιγιστικοί οι Αμπελόκηποι, άνετη νίκη με 2-6 την Κοσμηρά(photos)

02.10.2024 Αναγνώστηκε 419 φορές #Eρασιτεχνικό Ποδόσφαιρο

Οι Αμπελόκηποι πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση και επικράτησαν εύκολα της Κοσμηράς με το εμφατικό 2-6, σε έναν αγώνα όπου οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Τάτσης βρήκε δίχτυα με ένα κοντινό πλασέ, ύστερα από ασίστ του Τελιού, βάζοντας από νωρίς την ομάδα του σε θέση οδηγού. Στο 24', ο Διαμαντόπουλος διπλασίασε τα τέρματα των Αμπελοκήπων με μια άψογη εκτέλεση φάουλ, η οποία δεν άφησε περιθώρια στον τερματοφύλακα της Κοσμηράς.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 38' με τον Καμπότα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Λάμπρη και διαμόρφωσε το 1-2, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι Αμπελόκηποι μπήκαν με τον ίδιο δυναμισμό όπως και στο πρώτο ημίχρονο. Στο 48', ο Τέλιος, εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας της Κοσμηράς, σκόραρε μέσα από τη μικρή περιοχή για το 1-3. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 52', ο Τσίκας σημείωσε το 1-4 με ένα όμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ, καθιστώντας πλέον το παιχνίδι διαδικαστικό.

Το 5ο γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 65', όταν ο Μπουκουβάλας, με ένα χαλαρό πλασέ από κοντά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 82', ο Δέλλας ανέβασε το σκορ στο 1-5 με κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι.

Η Κοσμηρά κατάφερε μόνο να μειώσει στο 85', με τον Καραμποίκη να εκμεταλλεύεται το ριμπάουντ μετά από σουτ του Περβανά που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, διαμορφώνοντας το τελικό 2-6.

Οι Αμπελόκηποι έδειξαν ανωτερότητα καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, επικρατώντας δίκαια και με άνεση.

Διαιτησία: Γεωργίου Χ.(Δόσης Λ.,Γεωργίου Δ.)

Κοσμηρά (Νίτας Μ.):Χάιδος,Λισγάρας(73’ Γκούζος),Περβανάς,Νάκιας(55’Νούσης),Θέμος,Αγγέλης,Λάμπρης,Καραμποΐκης,Μπαλαμάτσιας,Τσάλης(70’ Παπαδόπουλος),Καμπότας(55’ Χριστογιώργος).

Αμπελόκηποι(Σκούφαλης Μ.):Κυρικλίδης,Διαμαντόπουλος(68’Ζέρβας),Ντάφλος,Πολιώνης,Δάλλας,Τέλιος,Τάτσης(60’Ντίνος),Τσίκας,Τσάνης(68’ Χαρίτος),Οικονόμου(46’ Δάλλας Σ.).