Αγχωτική νίκη για την Κατσικά, 1-2 την Κόνιτσα (video)

05.10.2024 Αναγνώστηκε 523 φορές #Eρασιτεχνικό Ποδόσφαιρο

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής συναντήθηκαν στο «Στάθης Τσανακτσής» Πίνδος Κόνιτσας και Θύελλα Κατσικάς, με την ομάδα του Νίκου Γκούρα να επικρατεί με 1-2 και να παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντo, κόντρα σε μια πολύ δυνατή αντίπαλο. Το σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, καθώς σε αυτό σημειώθηκαν όλα τα τέρματα, ενώ στην επανάληψη, η Θύελλα στάθηκε τυχερή στην…ατυχία της, σπαταλώντας αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ, και την αντίπαλό της να μην ευστοχεί από τα έντεκα βήματα.

Σιώλου
Αγγελική Σιώλου

Το ξεκίνημα βρήκε την Θύελλα να είναι πιο δραστήρια, έχοντας καλές στιγμές με τους Παπαδόπουλο Θ.

και Σκανδάλη στο 8΄ και στο 11΄ αντίστοιχα.

Το γκολ για την Κατσικά δεν άργησε να έρθει και στο 15΄ ο Γιαννιώτης της έδωσε το προβάδισμα, όταν από σέντρα του Γκέγκα η μπάλα βρήκε πρώτα σε παίκτη της Κόνιτσας και στην συνέχεια στον Γιαννιώτη, που με σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.

Στην συνέχεια η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε με τον Φίλιο από κοντά να αναγκάζει τον Βακαλόπουλο να διώξει σε κόρνερ.

Στο 26΄ η Πίνδος απείλησε με το σουτ του Πατσούρα, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Πατσιούρας.

Στο 29΄ ο Σκανδάλης με στρωτό σουτ από τα όρια της περιοχής δεν κατάφερε να νικήσει τον Βακαλόπουλο που απέκρουσε πέφτοντας.

Στο 35΄ ο αρχηγός της «κόκκινης θύελλας» σημείωσε ένα υπέροχο γκολ, έπειτα από ατομική του ενέργεια γράφοντας το 0-2.

Στο 42΄ ο Σπανός Δ. μείωσε σε 1-2 νικώντας από κοντά τον Πατσιούρα, έπειτα από βαθειά μπαλιά του Χαλούλου.

796c11af-56f1-4d30-8b74-0fd1be21a0e2

a907c68e-6bde-42aa-8df4-04c3acf6c7ce

Στην επανάληψη, το σκηνικό όπως και στο ξεκίνημα παρέμεινε ίδιο, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δραστήριοι, χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο 55΄ όταν από σέντρα του Παπαδόπουλου Ε. ο Γκέγκα από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 57΄ ο Σκανδάλης επιχείρησε το σουτ με τον Βακαλόπουλο να αποκρούει σωτήρια.

Νέα ευκαιρία στο 63΄ για την Κατσικά, με τον Φίλιο να βγάζει την σέντρα και τον Παπαδόπουλο να αστοχεί με το κεφάλι από θέση βολής.

Στο 69΄ ο Πατσιούρας απέκρουσε το σουτ του Κίτσου,

ενώ στο 71΄ ο Κασίμης ανέτρεψε στον Κίτσο στην μικρή περιοχή,

με τον ίδιο παίκτη να αναλαμβάνει την εκτέλεση πέναλτι και να αστοχεί, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

a4c232c9-b978-444b-8ec9-178f9ea53202

Στο 82΄ η εκτέλεση φάουλ του Χαλούλου δεν ανησύχησε τον Πατσιούρα, ο οποίος μπλόκαρε εύκολα.

Διαιτησία: Φίτσας (Μωυσιάδης-Ευαγγέλου)

Πίνδος Κόνιτσας (Χρήστος Βαζάτης): Βακαλόπουλος, Ηλίας (77΄Ντεντόπουλος Α.), Ντεντόπουλος Ν. (59΄ Μουρεχίδης), Τσιούτσιος, Μήτσος, Πατσούρας, Έξαρχος, Σπανός Δ. (46΄ Κοτίκας), Λάμπρου (65΄ Κίτσος), Χούσο, Χαλούλος.

Θύελλα Κατσικάς (Νίκος Γκούρας): Πατσιούρας, Γκέγκα, Παπαδόπουλος Θ. (58΄ Παπαρούνας Α.), Ναυρόζογλου, Κασίμης, Πολυχρόνης, Σκανδάλης, Παπαδόπουλος Ε. (74΄ Παπαρούνας Σ.), Γιαννιώτης (86΄ Καμπούρης), Φίλιος, Ηλίας (86΄ Κασιμόπουλος).