Σάββατο, 15 Οκτώβριος 2011 22:12
(4 ψήφοι)

Οι αγώνες του Σαββάτου στην Α' κατηγορία (video)

Πεδινή-Βελισσάριο  1-1

Τυχερή θα πρέπει να αισθάνεται η Πεδινή αφού πήρε το βαθμό της ισοπαλίας από το Βελισσάριο το οποίο ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έκανε πάρτι στην περιοχή των γηπεδούχων, είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες και διαμαρτύρεται για τον μη καταλογισμό ενός πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι δεν υπήρχαν στο γήπεδο στα πρώτα 45', ενώ και στην επανάληψη, παρά το ότι μετά το γκολ που δέχθηκαν πίεσαν και έφτασαν στην ισοφάριση έχοντας και ένα δοκάρι, η απόδοσή τους κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα.

Στον αντίποδα, το Βελισσάριο, αν και έμεινε με δέκα παίκτες από το 60', τα έδωσε όλα και δίκαια κατέκτησε το βαθμό της ισοπαλίας, αν και με την απόδοση και τις ευκαιρίες που είχε στο πρώτο ημίχρονο μπορούσε να πάρει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.

Φάσεις-Γκολ

Στο 12' σέντρα του Τσερμεντσέλη, κεφαλιά του Κοκκιάδη, η μπάλα φεύγει άουτ.

Στο 26' ο Κατσάνος Φ. ανατρέπεται από τον Οικονόμου, ο διαιτητής λέει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο 34' σουτ του Χαλαύτρη αποκρούει ο Ζαραβέλας.

Στο 41' σουτ του Κίτσιου αποκρούει ο Ζαραβέλας, στην επαναφορά νέο σουτ του Μπουκουβάλα και πάλι ο Ζαραβέλας κάνει σωτήρια απόκρουση και κρατάει ανέπαφη την εστία του.

Στο 43' σουτ του Χαλαύτρη, μποκάρει την μπάλα ο Ζαραβέλας.

Στο 47' σέντρα του Τσολάκου, κεφαλιά του Κοκκιάδη σε κενή εστία η μπάλα καταλήγει άουτ.

Στο 58' ο Κίτσιος με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή κάνει το 0-1.

Στο 60' ανατροπή του Τσολάκου από τον Αγγέλη πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον παίκτη του Βελισσαρίου, αφού ο Τσολάκος ήταν σε προφανή θέση για γκολ, το πέναλτι το εκτελεί ο Σίδερης και κάνει το 1-1.

Στο 70' κόρνερ Σίδερη, μονοκόματο σουτ του Κοκκιάδη αποκρούει ο Γκάτζιος, η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνεται από τους αμυντικούς.

Διαιτησία: Κατσουλίδης (Θανασιάς-Σιόντης). Ελέγχεται για τη φάση του 26', στην ανατροπή του Κατσάνου Φ.  Σωστή η απόφασή του στο πέναλτι που έδωσε στην Πεδινή, όπως και η κόκκινη κάρτα.

Πεδινή: Ζαραβέλας, Τσερμεντσέλης, Μπλέτσας, Παππάς, Μπίζιος, Οικονόμου, Κοκκιάδης, Ντέτσικας, Κατσίφας, Σίδερης, Τσολάκος (64' Γραμμόζης).

Βελισσάριο: Γκάτζιος, Ζάννης (71' Κατσάνος Ι.), Αδαμίδης, Γουβαΐλης, Αγγέλης, Παργινός, Μπουκουβάλας, Κατσάνος Φ., Χαλαύτρης (56' Χάιδος), Κίτσιος, Λαλάι (71' Λώλης).

Δείτε το πέναλτι με το οποίο ισοφαρίζει η Πεδινή έτσι όπως το κατέγραψε η κάμερα του passports.gr:

Πέραμα- Λαψίστα 3-0

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε η Προοδευτική Περάματος το παιχνίδι με τη Λαψίστα στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής  της Α’ κατηγορίας.

Το συγκρότημα του Λάζαρου Σέμου  ήταν καλύτερο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικράτησε δίκαια με 3-0 χάρη σε δύο γκολ του Γιαννόπουλου (24’, 47’) και ένα του Ζήση (65’).

Η Λαψίστα- ελλείψει εναλλακτικών λύσεων από τον πάγκο- δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, ενώ το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο για τους γηπεδούχους αν στο 50’ ο Στάθης και στο 60’ ο Γιαννόπουλος δεν σημάδευαν το δοκάρι  της εστίας του Κοττίκα.

Διαιτησία: Μπούμπας (Τάτσης- Γούκος).

Πέραμα: Αυγερινός, Ντόβας, Οικονόμου, Τζώρτζης, Πάτρας, Σίτος, Μάντης (80’ Γκουγιάννος), Ζήσης (70’ Κάκαλης), Στάθης Φ. ( 80’ Λουκάς), Γιαννόπουλος, Μόσχος.

Λαψίστα: Κοττίκας, Δάλλας, Δημητρίου, Χάιδος, Μπότσιος (30’ λ.τ. Τζαλαγιάννης), Μπεράι, Κοσμάς (80’ Κέγκος), Κατσαρός, Μαλέσκος, Μπάφας (65’ Νούγιας), Μάντζαρης.

Επιμέλεια: Χ. ΚΑΛΥΒΑΣ - Ν. ΣΚΟΥΜΠΟΣ

Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 20 Νοέμβριος 2013 05:34