Δύο μετάλλια στο Ευρωπαϊκό για τα γιαννιώτικα «κουπιά»!

09.09.2024 Αναγνώστηκε 477 φορές #Κωπηλασία

Νέες επιτυχίες γιορτάζει από χθες η γιαννιώτικη κωπηλασία, αυτή τη φορά στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα για αθλητές κάτω των 23 ετών που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο στην Αδριανούπολη της Τουρκίας.

Τα Γιαννιωτόπουλα και συγκεκριμένα οι κωπηλάτες του Ναυτικού Ομίλου Ιωαννίνων, κατέκτησαν με τα πληρώματά τους δύο χάλκινα μετάλλια στη διοργάνωση. Συγκεκριμένα, την τρίτη θέση του τελικού της Δικώπου των Κοριτσιών στο Ευρωπαϊκό Κ23 πήρε η Νεφέλη Ντάρα με τη Νικολέττα Δρογαλά κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο τερματισμού 7:41.40, ενώ το χρυσό πήρε η Ρουμανία με 7:24.39 και το ασημένιο η Πολωνία με 7:34.12.

Τρίτη θέση και χάλκινο μετάλλιο πήρε και η Δίκωπος των αγοριών με τους Ζήση Μπουκουβάλα και Απόστολο Λυκομήτρο (φωτό) που τερμάτισαν σε 6:39.38 πίσω από την Ρουμανία (6:36.63) και την ανεξάρτητη βάρκα (6:37.99). Ο τρίτος αθλητής του Ν.Ο.Ι που συμμετείχε στο Πανευρωπαϊκό, ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης, πήρε την τέταρτη θέση στον τελικό του διπλού Σκιφ αγοριών παρέα με τον Νίκο Χωλόπουλο με χρόνο 6:27.47. Το χάλκινο πήγε στην Τσεχία με 6:24.74.

Την 4η θέση πήρε και η Τετράκωπος των αγοριών στην οποία έτρεξε ένα ακόμη Γιαννιωτόπουλο, ο αθλητής του ΠΝΟΙ Άγγελος Ντούσκος, τερματίζοντας με χρόνο 6:12.67. Το χάλκινο πήρε η Τουρκία με 6:10.78.

Τέλος, ο Χρήστος Δημητρίου, επίσης αθλητής του Ν.Ο.Ι. πήρε την πέμπτη θέση του Τελικού Β και την 11η της γενικής με το τετραπλό Σκιφ των αγοριών με τους Γιάννη Καμαλεδάκη - Αριστείδη Καλαντίδη - Σπύρο Κυριαζόπουλο που τερμάτισαν σε 6:12.35.

Η ελληνική Εθνική ομάδα Κωπηλασίας κατέκτησε την 6η θέση του γενικού πίνακα των μεταλλίων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στην Αδριανούπολη έχοντας ως «συγκομιδή» έξι μετάλλια εκ των οποίων ένα χρυσό και πέντε χάλκινα όπως επίσης τέσσερις τέταρτες θέσεις και μία 11η.