Εντυπωσιακός στην πρεμιέρα ο ΠΑΣ, 58-37 τον Πρωτέα Βούλας

06.10.2024 Αναγνώστηκε 132 φορές #Μπάσκετ

Με τον πιο ιδανικό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α1 Μπάσκετ η γυναικεία ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς επικράτησε με 58-37 του Πρωτέα Βούλας στο Νέο Κλειστό Ιωαννίνων.

Με φόρα από την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου, η ομάδα του Στέφανου Πέρκου μπήκε ιδανικά και στο πρωτάθλημα και με όπλο την εξαιρετική άμυνα, κατάφερε να κερδίσει τον Πρωτέα Βούλας με 58-37.
Άρτσερ με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και Σαρηγιαννίδου με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ έβαλαν την υπογραφή τους στην πρώτη φετινή νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα.
Κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να προηγείται με 9-7 στο 6΄ και την Σαρηγιαννίδου να έχει σημειώσει ήδη 7 πόντους. Στο 10’ ο ΠΑΣ ήταν μπροστά με 14-10.
Ο Πρωτέας ισοφάρισε σε 14-14 αλλά η Γουάλας ανέβασε την απόδοσή της και με τη βοήθεια των Άρτσερ και Σαρηγιαννίδου το σκορ στο 15’ ήταν 21-17. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 29-22 με την Άρτσερ να πετυχαίνει 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ αρκετές βοήθειες η Αμερικανίδα είχε από την Δαμουλάκη.

Οι γηπεδούχες ανέβασαν το σκορ γρήγορα σε διψήφια διαφορά (35-22), η απόσταση που χώριζε τις δυο ομάδες μεγάλωνε και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ του ΠΑΣ με 42-28.
Και στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ διατήρησε το σκορ σε υψηλά επίπεδα με το τελικό σκορ να είναι 58-37.

Τον αγώνα παρακολούθησε και ο Αντιπρόεδρος της ΠΑΕ ΠΑΣ Γιάννινα Γιάννης Χριστοβασίλης.
Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΣ Γιάννινα θα ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον Παναθλητικό Συκεών.
Τα δεκάλεπτα: 14-10, 29-22, 42-28, 58-37
Διαιτητές: Λόρτος-Αγραφιώτης Γρ.-Κουρόγλου
ΠΑΣ Γιάννινα (Πέρκος): Δαμουλάκη 2, Γκρίφιθ Γουάλας 10(2), Σαρηγιαννίδου 15(1), Δούρβα 4, Παπανικολάου, Ξανθοπούλου, Θεοδώρου 3, Άρτσερ 14, Κέρναλ 10(2).
Πρωτέας Βούλας (Τσαντές): Στολίγκα 3(1), Πολυμένη 1, Σακελλαρίου, Χατζηγιακουμή 4, Αλεξιά 6, Αναστασοπούλου 9(1), Γασπαράτου, Τζορτζ 14.