Πρεμιέρα με ήττα, Πρωτέας Βούλας- Vikos Falcons 82-73

06.10.2024 Αναγνώστηκε 125 φορές #Μπάσκετ

Την ήττα με 82-73 από τον Πρωτέα Βούλας γνώρισαν οι Vikos Falcons χθες το απόγευμα στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γιώργος Γεννηματάς» στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Elite League.

Ο εναρκτήριος αγώνας για πρώτη φορά της γιαννιώτικης ομάδας στο πρωτάθλημα της Elite League δεν συνδυάστηκε με νίκη, καθώς ο Πρωτέας επικράτησε με 82-73.
Πολλά τα λάθη για τη γιαννιώτικη ομάδα (25 έναντι 12) που δεν της επέτρεψαν να βρει ρυθμό σε κομβικά σημεία του αγώνα. Γράβας με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, Σάιμπερτ με 18 πόντους, Γεωργαλάς με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ και Παύλου με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ οι καλύτεροι από πλευράς Γιαννιωτών.
Ο προπονητής Μούτσιος στερήθηκε των υπηρεσιών του Βασίλη Καββαδά, ενώ αντίθετα είχε στη διάθεσή του τους Ερμείδη και Σάιμπερτ.
Παναγιώτης Κόης (19 πόντοι, 9 ασίστ) και Γουόκερ (22 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 τάπες) έκαναν τη διαφορά στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους, ενώ ο Sean Conway ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.
Ο Βίκος δεν ξεκίνησε καλά στο ματς και οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 15-6, ενώ έκλεισαν υπέρ τους το πρώτο δεκάλεπτο με 28-20.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βίκος βρήκε πολλές λύσεις και από το τρίποντο με αποτέλεσμα να κάνει την ανατροπή και να περάσει μπροστά με 32-33, με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 41-41. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βίκος ήταν ξανά νωθρός όπως στο ξεκίνημα του αγώνα με τους παίκτες του Κωνσταντινίδη να τρέχουν ένα σερί 14-0 για να απαντήσει ο Βίκος με ένα δικό του 0-7 (55-48).Το σκορ στο 30’ ήταν 63-55. Παρότι στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μούτσιου κατέβασε τη διαφορά και στους 5 πόντους, ηττήθηκε τελικά με 82-73.
Τα δεκάλεπτα: 28-20, 41-41, 63-55, 82-73
Διαιτητές: Μαλαμάς-Ρίζος-Λεβεντάκος
Πρωτέας Βούλας (Κωνσταντινίδης-Σπανός): Κουφόπουλος 4 (3 κλεψ.), Κόης 19 (1/3 τριπ., 9 ασ.), Γκρέκας 5 (1/1 τριπ., 3 ασ.), Νεόφυτος, Walker 22 (4 ριμπ., 3 κοψ.), Ματσάγγος 7(2), Avare 2, Μπέλη 4 (4 ριμπ.), Αδαμόπουλος, Conway 12 (2/3 τριπ., 4 ριμπ., 3 κλεψ.), Χαρούνι 3, Τάταρης 4 (6 ριμπ.)
Vikos Φalcons (Μούτσιος-Μωυσιάδης): Γεωργαλάς 11 (8 ριμπ.), Ερμείδης, Μητρόπουλος, Manojlovic 8 (5 ασ., 4 ριμπ., 9 λάθη), Γοργόνης 11 (3/6 τριπ., 6 ριμπ., 3 ασ., 2 κλεψ., 6 λάθη), Γράβας 10 (6 ασ., 5 ριμπ., 2 κοψ.), Μανάκας 4, Ναυπλιώτης 3(1), Sibert 18(4), Παύλος 8 (2/3 τριπ., 5 ριμπ., 3 ασ.), Αναγνωστάκης.