Άνετη νίκη για τον ΠΑΣ, 75-47 τις Εσπερίδες Καλλιθέας

20.10.2024 Αναγνώστηκε 231 φορές #Μπάσκετ

Το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών στο Μπάσκετ κατέκτησε ο ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς επικράτησε με το εντυπωσιακό 75-47 των Εσπερίδων Καλλιθέας στο Νέο Κλειστό για την 3η αγωνιστική.

Η ομάδα του Στέφανου Πέρκου μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο την αναμέτρηση με τις Εσπερίδες , αφήνοντας πίσω την ήττα από τον Παναθλητικό Συκεών στη Θεσσαλονίκη την περασμένη αγωνιστική.
Άρτσερ με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες, Σαρηγιαννίδου με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, Γουάλας με 15 πόντους, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ και Κέρναλ με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ οι καλύτερες από τις γηπεδούχες.

Από τις φιλοξενούμενες double double είχε η Μπένετ με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ με την Γαλανόπουλος να σημειώνει 18 πόντους.
Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 17-15 υπέρ του ΠΑΣ, με τις γηπεδούχες να κάνουν ένα σερί 8-1 (12-11).
Η Ξανθοπούλου με κλέψιμο και δικό της καλάθι στον αιφνιδιασμό έφερε την ομάδα της για πρώτη φορά σε διψήφια απόσταση (28-18) αναγκάζοντας τον coach Σόφτση να καλέσει άμεσα time out για να ανακόψει τον ρυθμό του ΠΑΣ.

Το σερί έφτασε στο 17-0 με την Σαρηγιαννίδου να πρωταγωνιστεί και το σκορ να γίνεται 34-18, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 37-20.
Τους οκτώ πόντους έφτασε η Κέρναλ με το σκορ στο 43-22 στη τρίτη περίοδο.

Οι Εσπερίδες μείωσαν σε 46-31 αλλά με κορυφαία την Άρτσερ (15 πόντοι) ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο 30’ με 54-35. Κυρίαρχος και στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ Γιάννινα με τη διαφορά να φτάνει τους 24 πόντους στο 35’ (66-42).

Οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες με το τελικό σκορ να είναι 75-47 και τον ΠΑΣ Γιάννινα να κατακτά τη 2η φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα.
Τα δεκάλεπτα: 17-15, 37-20, 54-35, 75-47
Διαιτητές: Λιότσιος-Ασημακάκη-Κανελλόπουλος
ΠΑΣ Γιάννινα (Πέρκος): Δαμουλάκη 7 (1/2 τριπ., 4 ασ., 4 κλεψ., 3 ριμπ.), Γουάλας 15 (3/9 τριπ., 6 ασ., 4 ριμπ.), Γιωτίτσα, Σαρηγιαννίδου 13 (1/3 τριπ., 7 ριμπ., 3 κλεψ., 2 ασ.), Δούρβα 4 (4 ριμπ., 3 ασ.), Παπανικολάου, Ξανθοπούλου 2 (6 ριμπ., 2 ασ., 2 κλεψ.), Θεοδώρου 3(1), Άρτσερ 19 (9 ριμπ., 2 κοψ.), Kέρναλ 12 (9 ριμπ.)

Εσπερίδες Καλλιθέας (Σόφτσης): Παναγιωτοπούλου, Τσιανάκα, Σταθάτου, Αλιφράγκη, Γαλανόπουλος 18 (2/7 τριπ., 4 ασ.), Μπενέκη, Λέρη 6 (7 ριμπ.), Tέιλορ 6 (4 ριμπ., 3 ασ.), Λιανούδη, Μπένετ 17 (1/1 τριπ., 14 ριμπ., 4 ασ.)