Επιτέλους νίκη (68-79) για τους VIKOS Falcons, στα Τρίκαλα

21.10.2024 Αναγνώστηκε 187 φορές #Μπάσκετ

Την πρώτη τους νίκη και μάλιστα εκτός έδρας, πήραν χθες οι VIKOS Φalcons, επικρατώντας των Τρικάλων με 68-79. Μετά από μια εβδομάδα αναταράξεων και την απομάκρυνση του μέχρι πρότινος πρώτου προπονητή Ηλία Μούτσιου, αλλά και την αλλαγή ξένου παίκτη του Nemanja Manojlovic με τον Isaiah Williams, αλλά και την λύση της συνεργασίας με τον Καββαδά, τα «γεράκια» έβγαλαν επιτέλους αντίδραση και πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην Elite League.

Την αντίδραση που περίμεναν άπαντες έβγαλαν οι Vikos Φalcons στα Τρίκαλα κατακτώντας την πρώτη τους νίκη στην Elite League με 79-68 επί του Α.Ο. Τρικάλων Basket. Ντεμπούτο με το "δεξί" για τον Βασίλη Μωυσιάδη ως head coach της ομάδας.

Οι Γιαννιώτες έχοντας πλέον ως head coach τον Βασίλη Μωυσιάδη, έδειξαν χαρακτήρα και συγκέντρωση (13/23 τρίποντα) μοιράζοντας και 21 ασίστς, έχοντας κορυφαίους τους Williams και Ερμείδη με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα παίρνοντας σημαντικές βοήθειες και από τoυς Sibert, Γεωργαλά και Γράβα. Από τους Θεσσαλούς καλό παιχνίδι έκανε ο Hornbuckle με 15 πόντους και Πουλιανίτης με 9.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτα με τα Τρίκαλα να διατηρούν «βραχεία κεφαλή» με 19-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 18’ όμως στο τελευταίο δίλεπτο οι Γιαννιώτες «έτρεξαν» ένα σερί 8-0 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +7 (41-34).

Το τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα δικό τους 8-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ, όμως γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα έχοντας πολυφωνία στην επίθεση και… εκνευριστική ευστοχία έξω από τα 6,75! Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Γιαννιώτες να έχουν μια διαφορά τεσσάρων πόντων (57-61).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Vikos Φalcons με καθαρό μυαλό και καλές άμυνες, διατήρησαν τα ηνία στο σκορ  καταφέρνοντας την πρώτη νίκη τους στην δεύτερη τη τάξει κατηγορία με 79-68.

Το ερχόμενο Σάββατο (26/10, 4 μ.μ.) η γιαννιώτικη ομάδα θα φιλοξενήσει την δυνατή ομάδα της Μυκόνου στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 34-41, 57-61, 68-79

Διαιτητές: Ταρενίδης-Μαραμής-Κοντογιάννης

Α.Ο. Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Ταχυρίδης 4, Tuach 8 (1/2 τρίπ., 5 ριμπ.), Hornbuckle 15 (3/8 τριπ., 3 ριμπ.), Κολότσιος, Πουλιανίτης 9 (2/6 τριπ., 8 ριμπ., 6 ασ.), Κωνσταντινίδης 8(2), Δημακόπουλος 2, Βαβάτσικος 7(1), Νέσης 9 (1/1 τριπ., 3 ριμπ.), Οκεκουόγεν 6 (9 ριμπ., 4 κοψ.)

Vikos Φalcons (Μωυσιάδης): Γεωργαλάς 11 (1), Ερμείδης 11 (2), Μητρόπουλος, Γράβας 11, Ουίλιαμς 14 (3), Μανάκας 7, Σάιμπερτ 11 (3), Παύλος 9 (3), Αναγνωστάκης 5(1)